El Bab'da patlayıcı temizliği sırasında bir asker hayatını kaybetti

Türk askeri konvoyu

Kaynak, Reuters

Fotoğraf altı yazısı,

Türk askeri konvoyu

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye'de Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında El Bab kasabasında düzenlenen operasyonlarda patlayıcı temizliği sırasında bir askerin hayatını kaybettiğini, iki askerin yaralandığını aktardı.

Doğan Haber Ajansı (DHA), IŞİD'in yerleştirdiği el yapımı patlayıcıları temizleme çalışmaları sırasında meydana gelen patlamada bir astsubayın hayatını kaybettiğini, iki askerin yaralandığını ifade etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye'de sürdürülen Fırat Kalkanı Harekatı'nın 182'nci gününde, El Bab'da ilerleyişini sürdüren Özgür Suriye Ordusu güçlerine destek veren Türk askerlerinin, IŞİD'den temizlenen bölgede yürüttüğü patlayıcı temizliği sırasında, iş makinesi el yapımı patlayıcının (EYP) üzerinden geçti.

Patlamada Jandarma Astsubay Yavuz İşcan hayatını kaybetti, iki asker yaralandı.

Yaralı askerler tedavi için Kilis Devlet Hastanesi'ne taşınırken, hayatını kaybeden astsubayın cenazesi askerler tarafından sınır hattına ulaştırıldıktan sonra helikopter ile Gaziantep Adli Tıp Kurumu morguna getirildi.

69 asker hayatını kaybetti

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Gün içinde mayın ve EYP temizliği esnasında, bir iş makinasının EYP'ye basması sonucu 1 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 2 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmış; yaralılar derhal hastaneye sevk edilerek tedavilerine başlanmıştır" denildi.

Fırat Kalkanı harekatının başladığı 24 Ağustos 2016 tarihinden bu yana hayatını kaybeden asker sayısı 69'a yükseldi.

Diğer yandan Genelkurmay Başkanlığı, harekat ile ilgili yaptığı açıklamada, IŞİD'e ait 113 hedefin karadan ve havadan ateş altına alındığı belirtildi.

'Bombardıman ve çıkan çatışmalarda gün içerisinde 44 terörist öldürüldü' ifadesi kullanıldı.