Türkiye-Almanya gerginliği: Erdoğan'dan 'terör' suçlaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Telif hakkı AFP

Almanya'da önce Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın, ardından Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin katılacağı toplantıların iptal edilmesi, Türkiye ile Almanya arasındaki gerginliği artırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Benim bakanlarıma izin vermiyorlar ama Cemil Bayık'ı Kandil'den oraya bağlıyorlar" diyerek Almanya'daki iptallere tepki gösterdi.

Erdoğan, "Benim video-konferansla meydan mitingine katılmamı engelliyorlar. Ama Cemil Bayık'ı Kandil'den oraya bağlıyorlar, konuşmasını yapıyor. Bunların teröre yardım ve yataklıktan yargılanması gerekiyor" dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise bakanların katılacağı toplantıların iptalinin yerel yönetimlerin kararı olduğunu belirtti. Merkel, Die Welt gazetesinin Türkiye muhabiri Deniz Yücel'in tutuklanmasına gösterdiği tepkiyi de yineleyerek "İfade özgürlüğünü destekliyoruz ve Türkiye'yi eleştirebiliriz" dedi.

Alman mevkidaşı Sigmar Gabriel ile telefonda görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, ilişkilerde artan gerilimi ele almak üzere görüşme 8 Mart'ta görüşme kararı aldıklarını açıkladı.

Adalet Bakanı Bozdağ'ın, Gaggenau kentinde, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından düzenlenen bir etkinlikte Türkiye kökenlilerle bir araya gelerek, 16 Nisan'daki referandumda 'evet' oyu için destek istemesi planlanıyordu.

Ancak, Gaggenau belediyesi bu etkinlik için verilen izni, yoğun talep ihtimali üzerine salonun ve park yerlerinin yetersizliği gerekçesiyle geri çekti.

Bozdağ, bu karara sert tepki göstererek, Alman mevkidaşıyla planlanan görüşmesini ve Almanya gezisini iptal etti. Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann Perşembe günü Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin de Pazar günü Köln kentine bağlı Frechen'de yapacağı toplantı iptal edildi.

AFP'nin haberine göre, Frechen polisi "siyasi etkinliklerin, etkinlik salonunun sahibi ile organizatör arasında yapılan sözleşmenin kapsamı dışında" olmasından dolayı toplantının iptal edildiğini açıkladı.

Zeybekci iptale tepki göstererek yine de Almanya'ya gideceğini açıkladı.

Türkiye ve Almanya ilişkileri, Die Welt gazetesinin Türkiye muhabiri Deniz Yücel'in hafta başında tutuklanması ardından, Almanya'dan Türkiye'ye düşünce ve basın özgürlüğü eleştirileri gelmişti.

Telif hakkı AFP
Image caption Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Almanya'ya tepki: Bizimle çalışmak istiyorsanız bize nasıl davranacağınızı öğrenmek zorundasınız

Çavuşoğlu: Bize nasıl davranacağınızı öğrenmek zorundasınız

Çavuşoğlu, Cuma günü sabah saatlerinde Ankara'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Alman hükümetini sert bir dille eleştirdi.

Dışişleri Bakanı, "Bizimle çalışmak istiyorsanız bize nasıl davranacağınızı öğrenmek zorundasınız. Bu yöntemle bu işler olmaz, böyle devam etmez. Biz de karşılığını veririz. Hiç çekinmeden her türlü karşılığını veririz. O zaman gerisini siz düşünürsünüz" dedi.

Çavuşoğlu, Almanya'da Türkiye kökenlilerin düzenlediği toplantıların daha önce de benzer şekillerde iptal edildiğini anımsatarak, "Bu Alman derin devletinin sistematik uygulaması haline geldi" diye konuştu ve şunları ekledi:

"Bizi eşit bir ortak gibi görmek durumundasınız. Türkiye sizin emrinizde bir ülke değil. Siz Türkiye'nin patronu değilsiniz. Siz birinci sınıf, Türkiye ikinci sınıf değil. Biz size böyle davranmıyoruz. Siz de Türkiye'ye eşit bir ortak gibi davranmak zorundasınız."

Kısa süre önce Almanya ile Türkiye ilişkilerinde sıkıntı yaratan bir diğer konu da Die Welt'in Türkiye Muhabiri Deniz Yücel'in tutuklanması olmuştu. Almanya bu tutuklamaya sert tepki göstermiş ve kararı protesto etmek için Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın'ı Dışişleri Bakanlığı'na çağırmıştı.

Gabriel, Yücel'in tutuklanmasını iki ülke ilişkilerinde "son dönemin en büyük sorunlarından biri olarak tanımlamıştı.

Gaggenau belediyesine bomba ihbarı asılsız çıktı

Gaggenau belediyesinin bulunduğu binaya Cuma günü sabah saatlerinde bombalı saldırı tehdidi yapıldı.

Konuyla ilgili AFP'ye bir açıklama yapan belediye yetkilisi Dieter Spannagel, "Sabah saat 7.30 (TSİ 09.30) sularında telefonla bombalı saldırı tehdidi yapıldı. Arayan kişi, tehdidin gerekçesi olarak Türk adalet bakanıyla yapılacak olan etkinliğin iptalini gösterdi" dedi.

Gaggenau Belediye Başkanı Michael Pfeiffer, polisin belediye binasını boşalttırdığını ve binada arama yaptığını açıkladı.

Aramada herhangi bir tehlike duruma rastlanılmadı.

İlgili Konular

İlgili haberler