Yıldırım: Koordinasyonsuz Menbiç'e operasyonun anlamı yok

BINALI YILDIRIM Telif hakkı AFP

Başbakan Binali Yıldırım, Suriye'nin kuzeyindeki Menbiç kentine ABD ve Rusya ile koordinasyon sağlanmadan operasyon yapılmasının durumu daha karmaşık hale getirebileceğini söyledi.

A Haber ve Atv ortak canlı yayınında soruları yanıtlayan Yıldırım, "Oradaki [Menbiç'te] Rusya ile ABD ile bir koordinasyon sağlamadan bir operasyon yapmanın anlamı yok. Sonuç çıkmaz, olaylar daha karmaşık hale gelebilir. Onun için şu anda askeri, teknik düzeyde görüşmeler yapılıyor" dedi.

Menbiç'teki durumun "bayrak yarışına" döndüğünü belirten Yıldırım, Türkiye'nin talebinin Kürt Halk Savunma Birlikleri'nin (YPG) Fırat Nehri'nin doğusuna çekilmesi olduğunu söyledi.

Başbakan, "Biz diyoruz, eğer isterseniz bir üçlü mekanizma yaparız, Rusya-Amerika-Türkiye, orada PYD ve YPG gibi terör grupları tamamen temizlenir, aynen bizim Fırat Kalkanı'nda Cerablus'ta yaptığımız, Rai'de yaptığımız, Dabık'ta, El Bab'da şimdi yapmaya başladığımız, Suriyeliler gelir buralara yerleşirler, hayat normale dönmüş olur, bizim dediğimiz bu" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El Bab'ın ardından Suriye'de bir sonraki hedefin kuzeydeki Menbiç kenti olduğunu söylemişti.

Kenti yöneten büyük çoğunluğunu Kürtlerin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) bünyesindeki Menbiç Askeri Konseyi, şehrin batısındaki daki bazı köyleri Suriye ordusuna devretmişti.

İlgili Konular

İlgili haberler