Türkiye'de fotoğraflarla 8 Mart: Gözaltılar ve kutlamalar

Birlikte Güçlü Telif hakkı Getty Images
Image caption İstanbul

Bütün dünyada 8 Mart'ta kutlanan Kadınlar Günü'ne Türkiye'den hem renkli kareler hem de polis müdahalesi damga vurdu.

Zonguldak, Balıkesir, Artvin, İstanbul, Diyarbakır gibi çok sayıda şehirde Kadınlar Günü, kutlamalara ve protestolara sahne olurken İzmit ve Balıkesir gibi kimi şehirlerde gözaltılar gerçekleşti.

İstanbul'da 'Feminist Gece Yürüyüşü' adıyla Taksim'in İstiklal Caddesi'nde düzenlenen yürüşe büyük bir kalabalık katıldı.

İstanbul Taksim Telif hakkı Reuters
Image caption İstanbul Taksim

İzmit'te ise yürümek isteyen kadınlara polis izin vermedi. Polis, izinsiz yürüdükleri gerekçesiyle 35 kadını gözaltına aldı.

İzmit Telif hakkı DHA
Image caption İzmit

İzmit'te, Kocaeli Kadın Platformu'nun çağrısıyla kadınlar, Yürüyüş Yolu'nda bir araya gelmişti.

İzmit Telif hakkı DHA
Image caption İzmit

Kadınlar, 'Hayır' ve 'Kadına şiddete hayır' yazılı pankart ve dövizler taşıdı. Geniş güvenlik önlemi alan polis, izin alınmadığı gerekçesiyle yürüyüşün gerçekleşemeyeceğini bildirdi.

Polis, uyarılara rağmen dağılmayan gruba müdahalede bulundu; 35 kadın ile onlara destek olan 4 kişiyi gözaltına alarak Emniyet Müdürlüğü'ne götürdü.

İzmit Telif hakkı DHA
Image caption İzmit

Aynı şekilde Antalya'da da yürümek isteyen kadınlara polis TOMA'larla müdahale etti.

Polis ekipleri, basın açıklaması yapan kadınlardan slogan atmadan dağılmalarını istedi. Gruptan birkaç kadın şarkı söyleyip slogan atınca çevik kuvvet ekipleri müdahale etti.

Antalya Telif hakkı DHA
Image caption Antalya

Ankara'da da birçok farklı grubun katılımıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlandı.

Ancak sosyal medyada akşam saatlerinde dolaşan görüntülerde Feminist Gece Yürüyüşü'ne izin verilmemesi gerekçesiyle polisin toplanan kadınlara müdahale ettiği görüldü.

Ankara Telif hakkı EPA
Image caption Ankara

Düzenlenen gösterilerde 16 Nisan'da düzenlenecek referandum kapsamında yürütülen 'Hayır' kampanyasının izlerine rastlamak mümkündü.

Ankara Telif hakkı EPA
Image caption Ankara

İstanbul'da gerçekleştirilen gece yürüyüşüne ise binlerce kişi katıldı.

İstanbul Telif hakkı Getty Images
Image caption İstanbul

İstanbul'da gündüz saatlerinde ise Bilgi Üniversitesi'ne izinsiz giriş yapan 15 -20 kişilik bir grup 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlamak amacıyla stant açan öğrencilere saldırdı.Üniversite yaptığı açıklamada bir öğrencinin hafif yaralandığını, saldırganlar hakkında savcılığa ilgili başvuruyu yapmak üzere gerekli hukuki sürecin başladığını duyurdu.

İstanbul Telif hakkı Getty Images
Image caption İstanbul

Taksim İstiklal Caddesi'nde saat 19.00'da başlayan yürüyüşün ardından ise Tünel Meydanı'nda basın açıklaması yapıldı. Basın açıklaması sonrası kadınlar halay çekti.

İstanbul Telif hakkı Getty Images
Image caption İstanbul

Sivil toplum kuruluşları ve kadın örgütleri kadınların yaşam hakkını savunmak adına bir araya gelirken 'Hayır' pankartlarının taşındığı görüldü.

İstanbul Telif hakkı EPA
Image caption İstanbul

İstiklal Caddesi'nin her iki yönünden buluşma noktasına akın eden kadınlar sloganlar atıp düdük çaldı. Binlerce kadın, 'Hayatlarımıza müdahaleye, hayır' pankartı açarak yürüyüşe geçti.

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı yürüyüş boyunca slogan atan, Türkçe ve Kürtçe şarkılar söyleyen topluluk adına Taksim Tünel Meydanı'nda basın açıklaması okundu.

İstanbul Telif hakkı Reuters
Image caption İstanbul

Dılşah Eşli, okuduğu basın açıklamasında, "Buradan erkeklere ve erkek devlete bir kez daha ilan ediyoruz. Yüzde yüz eşitlikten azına hayır! Sınırları aile ile çizilmiş bir hayata hayır! Eşit emeğe, eşitsiz ücrete ve güvencesiz çalışmaya hayır!" dedi.

İlgili Konular