MHP'de 3 milletvekili ve genel başkan adayı Sinan Oğan ihraç edildi

Ümit Özdağ (solda), Meral Akşener'in (ortada) ve Sinan Oğan (sağda) Telif hakkı Getty Images
Image caption MHP, tartışmalı kongre sürecine başkanlığa aday olan Ümit Özdağ (solda) ve Meral Akşener'in (ortada) ardından, Sinan Oğan'ı da (sağda) ihraç etti

Milliyet Hareket Partisi (MHP), milletvekilleri İsmail Ok, Yusuf Halaçoğlu, Nuri Okutan ve eski milletvekili, MHP üyesi Sinan Oğan'ı ihraç etti.

Üç milletvekili ve daha önce MHP'nin tartışmalı kongre sürecinde genel başkan adayı olan Sinan Oğan 16 Nisan'da yapılacak olan Anayasa değişikliği referandumda "hayır" oyu vereceklerini açıklamış ve parti içindeki diğer muhaliflerle birlikte etkin bir kampanya başlatmıştı.

MHP Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Halil Öztürk tarafından yapılan yazılı açıklamada dört MHP'linin "kesin çıkarma" ile cezalandırılmasına oy birliği ile karar verildiği belirtildi.

'Hayır' kampanyası yürütüyorlardı

Daha önce genel başkan adaylıklarını açıklayan, Meral Akşener, Ümit Özdağ, Koray Aydın ve Sinan Oğan "Türk Milliyetçileri 'Hayır' Diyor" başlığı ile bir toplantı yaparak etkin olarak yürütmeyi planladıkları kampanyayı 18 Şubat'ta başlatmışlardı.

Bu toplantıda konuşma komite adına konuşma yapan Yusuf Halaçoğlu, "Hayır" kampanyasını başlatırken "Cumhurbaşkanının kontrolünde olan mahkemelere güven tamamen son bulacak, hukuk devleti tarihe karışacaktır. Bu sebeple bir kez daha yanıldık demelerini asla istemiyoruz. Anayasa değişikliğinin, kuvvetler ayrılığına dayanan başkanlık sistemiyle alakası yoktur" açıklamasında bulunmuştu.

Daha önce, genel başkan adayları Ümit Özdağ, Meral Akşener ve Koray Aydın da partiden ihraç edilmişti.

İlgili haberler