Referandum 2017 özel dosyası

Manşet haber

 • 'Evet' destekçileri

  Anayasa değişikliğine yüzde 51 oyla 'Evet'

  Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, kesin olmayan sonuçlara göre anayasa değişikliği referandumunu "Evet"in kazandığını söyledi. İlk sonuçlara göre "Evet" oranı yaklaşık yüzde 51,43. "Hayır" oranı ise 48,57.

 • 'Mühürsüz oy' tartışmalarının hukuki boyutu ne?

  Muhalefetin anayasa referandumunun sonuçlarına yaptığı itirazların odağında YSK'nın "mühürsüz oyları geçerli kabul etme" kararı yer alıyor. Bu tartışmaların hukuki boyutu ne, kanun maddesi ne diyor? BBC Türkçe'den Özge Özdemir uzmanlara sordu.

 • CANLI Erdoğan: Türkiye tarihi bir karar verdi

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan referandum sonucu ile ilgili ilk açıklamasında, "Türkiye yönetim sistemi konusunda tarihi bir karar verdi" dedi. Destekçilerine hitaben yaptığı konuşmada "Boşuna uğraşmayın, atı alan Üsküdar'ı geçti" diye Erdoğan, gerekirse idam konusunda da bir halkoylaması yapacaklarını söyledi. Gelişmeleri canlı anlatım sayfamızda aktardık.

 • Video, Doğu Ekspresi yolcularının gözüyle referandum, Duration 1,59

  Ankara - Kars tren hattında hemen her şehirden, meslek grubundan, yaştan yolcu seyahat ediyor. BBC Türkçe'den Fundanur Öztürk, 25 saat süren bu tren yolculuğunda yolculara, referandum tercihlerinin nedenlerini sordu.

 • Video, Diyarbakır'da acılar taze, referandum tercihleri net, Duration 3,51

  Kentte birçok kişi şiddet olaylarından, Sur'daki yıkımlardan, sokağa çıkma yasaklarından ya da gözaltılardan ve tutuklamalardan etklendi. Selin Girit, Diyarbakır'da anayasa değişikliğine "Evet" ve "Hayır" diyenlerle konuştu, onlara kararlarının gerekçelerini sordu.

 • Video, AKP ve CHP kadınlara nasıl ulaşıyor?, Duration 2,03

  Referanduma sayılı günler kala partiler 'Evet' ve 'Hayır' için destek almak üzere evleri dolaşıyor. BBC Türkçe'den Fundanur Öztürk Ankara'dan Kars'a iktidar ve ana muhalefet partilerinin kadın seçmenlere neler anlattığını yazdı.

 • Video, Almanya'da Türkiye kökenliler arasında kutuplaşma ne kadar derin?, Duration 1,46

  Eski SPD Milletvekili Lale Akgün'e göre Almanya'daki Türkiye kökenliler hakkında artık ancak "Erdoğan yandaşları ve karşıtları" diye konuşulabilir. AKP Berlin Seçim Koordinasyon Merkezi (Başkanı Hasan Ürkmez'e göre ise "Kaygı duyulacak bir ayrılık yok". Almanya'dan Aylin Yazan'ın haberi.

 • Video, Almanya'daki 'Küçük İstanbul' referandumda ne diyecek?, Duration 2,14

  Almanya'da seçmenler, Berlin-İstanbul gerginliğinin gölgesinde anayasa değişikliğini oyluyor. Bazı seçmenler, Türkiye'de AKP döneminde yapılanlardan memnun olduklarını ve değişikliğe "Evet" diyeceklerini belirtiyor. Tam tersini savunan seçmenler ise değişikliğin Türkiye'yi "antidemokratik" bir ülke haline getireceği görüşünde. BBC Türkçe'den Aylin Yazan'ın haberi.

 • Video, Rize: Erdoğan'a teveccüh yüksek, muhalefet zor, Duration 3,54

  BBC Türkçe'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rize mitingi öncesinde ve sonrasında izlenimleri.

 • Video, Sivas'ta Evet güçlü, oranı BBP tabanı belirleyebilir, Duration 1,40

  Sivas'ta sokaklar 16 Nisan'da kentten güçlü bir Evet çıkacağını gösteriyor. BBP ve MHP tabanının tutumu ise Hayır oylarının oranını belirleyecek ana etken. BBC Türkçe'den Mahmut Hamsici eğilimleri aktarıyor.

 • Video, AKP ve HDP, Ankara'da seçmene nasıl ulaşıyor?, Duration 1,54

  BBC Türkçe'den Fundanur Öztürk başkentte HDP'nin Haymana, AKP'nin ise Altındağ'daki kampanya faaliyetlerini izledi. HDP Ankara'da, Kürt nüfusun en yoğun, AKP'nin ise güçlü olduğu Haymana'da 'Evet'çi seçmenlerin tercihini değiştirmeye çalışıyor. AKP'nin seçmene mesajı ise "Mevcut sistem istikrarsızlıklara çok açık".

 • Video, Karadeniz’de sağın oy deposu Samsun fire verecek mi?, Duration 1,47

  Referandumun kilit illerinden Samsun'da hem 'evet' hem de 'hayır' cephesi çoğunluğun 'evet' oyu kullanacağı görüşünde uzlaşıyor. BBC Türkçe'den Onur Erem'in referandum izlenimleri.

 • Video, Bahçeli'nin mitinginde 'evetçiler' ve 'hayırcılar' bir arada, Duration 2,18

  MHP’nin 16 Nisan referandumu öncesi yaptığı Bursa mitingde, Devlet Bahçeli partililere, “Devletin ve milletin geleceği için evet” çağrısı yaptı. Mitinge katılanlar arasında 'hayır' diyeceğini açıkça ifade edenler de vardı. BBC Türkçe’den Efe Öç’ün izlenimleri.

 • Video, İzmir'de referandum: neden evet, niçin hayır? , Duration 1,07

  İzmir'de referandum için konuştuğumuz herkes, 'Hayır'ın kentte açık ara önde çıkacağını söylüyor. Esas merak edilen ise Evet ile Hayır oyları arasındaki farkın ne kadar olacağı. BBC Türkçe'den İrem Koker'in izlenimleri.

 • Çatışmalardan kaçan Kürtler referanduma bakışlarını anlattı

  Güneydoğu illerindeki çatışmalardan kaçarak İstanbul'a yerleşen Kürtler referandumda 'hayır' oyu kullanacaklarını belirtiyor. Ancak Doğu-Güneydoğu Dernekleri Platformu Başkanı Abdülhakim Daş, tepki olarak 'evet' oyu kullanabileceklerini de belirtiyor.

 • Şırnak ve Cizre’de yaşam kurma çabası

  Şırnak ve ilçelerinden Cizre, PKK ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmaların en yoğun yaşandığı bölgeler arasında. Sokağa çıkma yasaklarının kaldırılması ve kayyum atamaları sonrası bölgede yeniden yapılanma var. Halk ise yaşadığı mağduriyetten dolayı hem devlete hem de HDP’ye tepkili.

 • Osmaniye'de referandum: Devlet Bahçeli'nin memleketinde 'Hayır' sesleri

  MHP lideri Devlet Bahçeli'nin memleketi Osmaniye, anayasa değişikliği konusunda ikiye bölünmüş gibi görünüyor. BBC Türkçe'den Çağıl Kasapoğlu'na konuşan bazı MHP'liler liderlerinin aksine referandumda "Hayır"dan yana olduklarını söylerken, "Evet"çiler başarılı olacaklarından emin.

 • Diyarbakır'da Evet ve Hayır oylarının dışındaki sesler

  Diyarbakır'da siyasi partilerin 16 Nisan'da yapılacak anayasa referandumuna yönelik kampanyaları devam ederken, iki Kürt siyasi partisi referandumu protesto edip sandığa gitmeyeceklerini açıkladı. BBC Türkçe'den Hatice Kamer'in haberi.

 • Gaziantep'te referandum: İç siyasetin ve dış gerilimlerin aynası

  Gaziantep, Türkiye'de iç siyasi krizlerin ve dış politikanın krizlerinin doğrudan hissedildiği bir sanayi şehri. "Evet" önde görünse de, farkın ne kadar olacağı merak konusu.

 • Video, Hayatını kaybeden asker ve polis yakınları referandumda ne diyor?, Duration 1,57

  Birleşmiş Milletler raporuna göre Güneydoğu ve Doğu'daki son çatışmalarda yaklaşık 800, Fırat Kalkanı operasyonunda ise 69 asker hayatını kaybetti. Hükümet referandumdan 'evet' çıkarsa "terörü bitireceğini" söylüyor, peki bu, oğullarını çatışma ve operasyonlarda kaybeden ailelerde nasıl yankı buluyor?

 • Anayasa referandumu: Ekonomi için fırsat mı, belirsizlik mi?

  BBC Türkçe'den Fundanur Öztürk başkentte önce OSTİM Organize Sanayi Bölgesi esnafını dinledi, sonra AKP ve CHP'nin ekonomi yetkililerinin 16 Nisan'da yapılacak referandum ile ilgili görüşlerini aldı.

 • Times: Erdoğan'ın zaferi geride 'bölünmüş bir Türkiye' bıraktı

  Referandum sonuçlarına sayfalarında geniş yer ayıran İngiliz Times gazetesi, muhalefet partileri oylamaların yeniden sayılması yönünde çağrılar yaparken Erdoğan'ın ilan ettiği zaferinin toplumda 'ayrışmayı derinleştirebileceğini' yazdı.

 • FT: Erdoğan'ın 2019'dan öncesi onarması gereken çatlaklar var

  İngiliz Financial Times gazetesi, referandum ile ilgili haberinde üç büyük şehirden "Hayır" oyu çıkmasının Recep Tayyip Erdoğan'a bir mesaj verdiğini yazdı. Gazeteye göre 2019 yılındaki seçimler öncesi onarılması gereken çatlaklar var.

 • Guardian: Devasa sonuçları olan az farkla bir kazanım

  İngiliz Guardian gazetesinin Martin Chulov imzalı görüş yazısında, "Yeni yasalara verilen sınırdaki destek Türkiye ve AKP içindeki bölünmeyi derinleştirebilir" deniliyor. Yazıya göre, muhalefetin itirazları sonucun ülkede gerçekten kabul gördüğüne ilişkin sorular öne çıkarıyor.

 • Referandumda 'Evet' çıktı, bundan sonra ne olacak?

  Türkiye'de Pazar günü yapılan halk oylamasıyla "Cumhurbaşkanlığı sistemine" geçişi öngören anayasa değişikleri ilk sonuçlara göre yüzde 51 oyla onaylandı. Yeni sistem 3 Kasım 2019'daki seçimlerle birlikte yürürlüğe girecek.

 • Partiler sandık güvenliği kaygılarını gidermek için ne yapıyor?

  Anayasa değişikliği referandumunda "Evet" ve "Hayır" kampanyaları için sandık güvenliği endişeleri eşit düzeyde değil ancak iki taraf da tedbirli. Oy ve Ötesi Derneği ise akıllı telefonlar için hazırladığı uygulamayla referandumu izliyor. BBC Türkçe'den Rengin Arslan'ın haberi.

 • Video, Sol partiler AKP'ye kaptırdıkları 'Karadeniz'deki kalelerinde' referandumda iddialı, Duration 1,47

  AKP 5 yıl önce büyük bir sürpriz yaparak Karadeniz'de "solun kalesi" olarak bilinen Artvin ve ilçelerinden Hopa'da yerel seçimleri kazanmıştı. Ancak sol partiler Artvin'de seçmenin 16 Nisan'daki anayasa değişikliği referandumunda "Hayır" diyeceğinden emin. BBC Türkçe'den Onur Erem'in izlenimleri.

 • Türkiye referanduma giderken gençler ne düşünüyor?

  16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği referandumuna bir aydan kısa bir süre kala gençlerin ülkenin yönetim sistemi ve geleceği hakkındaki düşünceleri neler? BBC Türkçe'den Fundanur Öztürk, İstanbul ve Ankara'da gençleri dinledi.

 • Anket şirketleri referandum sonucunu doğru tahmin edebilecek mi?

  1 Kasım genel seçimlerinde doğru tahmin yapamayan anket şirketleri, referandum sonucunu doğru tahmin etmenin baskısıyla karşı karşıya.

 • Anayasa değişikliğini ne kadar biliyorsunuz?

  Türkiye, 16 Nisan'da 18 maddelik Anayasa değişikliğini oylamak için referanduma gidiyor. Peki Cumhurbaşkanlığı Sistemi'ni getiren değişiklik paketini ne kadar biliyorsunuz? Testimizi yapıp bilginizi ölçün.

 • 'Erdoğan’ın yeni yetkileri ve otoriterleşmenin tırmandığı kaygıları'

  Referandum sonuçlarını değerlendiren İngiliz İ gazetesi, Erdoğan'ın "ülkenin istikrarsız doğasında güçlü adam imajını yansıtarak yetkilerini genişlettiği" görüşüne yer verdi. Yazıda bunun ülkede önemli bir kesimde otoriterleşmenin artacağı kaygılarına yol açtığı kaydediliyor.

 • AB: Referandum sonuçları yakın, 'ulusal mutabakat' gözetilmeli

  Avrupa Birliği, anayasa değişikliği referandumunda 'Evet' ve 'Hayır' oylarının birbirine yakınlığına dikkat çekerek Türkiye'ye "ulusal mutabakatı gözetmeleri" çağrısı yaptı. ABD'nin ise, 'ulusal gözlemcilerin raporunu beklediği' bildirildi.

 • Fotoğraf galerisi, Bir yanda kutlama, bir yanda protesto

  Referandum sonuçları birçok farklı şehirde kutlanırken bazı büyük illerde ise protestolara yol açtı. Kutlamalarda özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a destek sloganları atıldı. İstanbul, İzmir ve Ankara başta olmak üzere büyük illerde yapılan protestolarda ise tencere ve tavalar vardı. Protestolardan “Direne direne kazanacağız” sloganları yükseldi.

 • Video, AKP’nin 3. kez kaybetmek istemediği şehir: Denizli, Duration 2,02

  Denizli, 2010 anayasa referandumunda "Hayır" demiş, 2014'teki cumhurbaşkanlığı seçiminde tercihini Recep Tayyip Erdoğan yerine Ekmelededin İhsanoğlu'ndan yana kullanmış bir kent. AKP şehirde genel seçimlerdeki başarısını 16 Nisan'da da tekrarlamak istiyor. BBC Türkçe'den İrem Köker'in haberi.

 • Video, Trabzon’da Saadet Partisi, AKP seçmenini ‘Hayır’a ikna edebilir mi?, Duration 2,00

  Saadet Partisi, Doğu Karadeniz'in en büyük kentinde "Hayır" cephesini güçlendirdiği iddiasında. AKP, Trabzonluların referandumda "Evet" diyeceklerinden emin. HDP ise saldırılar nedeniyle kampanya yapamamaktan şikayetçi. BBC Türkçe'den Onur Erem, Trabzon'da partilerin kampanyalarını izledi.

 • İzmir'de partisiz 'Hayır', Erdoğan'lı 'Evet'e karşı

  İzmir'de referandum kampanyalarının Evet cephesinde AKP'lilerin çalışmaları öne çıkıyor. Hayır kampanyası yürütenler arasında herhangi bir parti mensubu olmayan birçok gönüllü yer alıyor. BBC Türkçe'den İrem Köker'in izlenimleri.

 • Zonguldak'ta gündem referandum öncesi de ekonomi

  Zonguldak, Karadeniz bölgesinde CHP'nin en güçlü olduğu şehir. Kentte referandumun sonucunu MHP seçmeni belirleyecek gibi görünüyor. Ancak iki taraf da sonucun kentin küçülen ekonomisine bir katkısı olacağını düşünmüyor. BBC Türkçe'den Onur Erem'in haberi.

 • MHP, Balıkesir'de ihraçların gölgesinde referanduma gidiyor

  Balıkesirli MHP'liler, genel başkanın görüşünün sorgulanmadan uygulanmasını savunanlarla, bu sava karşıt olanlar şeklinde konumlanmış durumda. BBC Türkçe'den Efe Öç, kentteki MHP'lilerle konuştu.

 • Aydın'da MHP seçmeni referandum hakkında ne düşünüyor?

  MHP il örgütü kentte Genel Merkez'in tavrıyla uyumlu olarak referandum için "Evet" kampanyası yürütüyor. Peki MHP tabanı buna nasıl yaklaşıyor? BBC Türkçe'den Efe Öç, Aydın'da araştırdı.

 • Türkiye'nin ilk anayasa referandumunun öyküsü

  9 Temmuz 1961'deki halk oylaması nasıl bir siyasi atmosferde yapıldı? Hangi kentler "Evet" ve "Hayır"da başı çekti? Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'in deyimiyle "2. Cumhuriyet'in anayasası" ne tür değişiklikler getiriyordu? Kim, 1961 Anayasası bize bol geldi?" dedi. Mahmut Hamsici'nin haberi.

 • 1982 referandumu: Mavi, Beyaz'a karşı

  12 Eylül 1980 darbesinden iki yıl sonra yapılan anayasa referandumundan en çok hatırda kalan konulardan birisi oy pusulalarıydı. Peki referandum hangi koşullar altında yapıldı? "Hayır" diyenler neyle suçlandı? BBC Türkçe'den Mahmut Hamsici'nin haberi.

 • 2010 referandumu: 'Evet', 'Hayır' ve 'Boykot' cepheleri ne demişti?

  7 yıl önceki kampanyalarda, AKP anayasa değişiklikleri ile Türkiye'nin demokratikleşeceğini, muhalefet ise tam tersine otoriterleşeceğini vurguladı. BDP "Boykot" kararı aldı, Gülen Hareketi "Evet" için çalıştı. AKP'yi memnun eden sonucu Batı da alkışladı.

 • Referandum 2017: Bu sözler kime ait?

  16 Nisan'da yapılacak anayasa değişliği referandumuna kısa bir süre kala siyasetçiler "Evet" ya da "Hayır" kampanyalarını aralıksız sürdürüyor. BBC Türkçe'nin testini yapın, referandum mitinglerinde kimin ne söylediğini tahmin etmeye çalışın.

 • Economist: "Türkiye diktatörlüğe sürükleniyor"

  İngiltere'de yayımlanan haftalık Economist dergisi, bu hafta Türkiye'de düzenlenecek referandumu kapağına taşıdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafının kullanıldığı kapakta, "Türkiye diktatörlüğe sürükleniyor" manşeti atıldı.

 • 5 grafikte referanduma giderken piyasalar

  Pazar günükü referandumdan çıkacak sonuca göre siyasetin nasıl şekilleneceği, hem orta ve uzun vadede ekonominin gidişatı hem de kısa vadede Türk varlıklarının performansı açısından önemli olacak.

 • 'Güçlü bir Erdoğan'a ihtiyaç var, Kürtleri yüzüstü bırakalım'

  The Times gazetesi yazarlarından Roger Boyes, güçlü bir Erdoğan'a ihtiyaç olduğunu ve bu nedenle referandumdan 'Evet' çıkmasının Orta Doğu için iyi olacağını yazdı.

 • Yozgat'ta çoğunluk 'Evet', herkes 'İstihdam' diyor

  Türkiye'de AKP'ye yüksek destek çıkan kentlerden Yozgat'ta 'Evet' güçlü. Kentte 'Evet'çilerin de, 'Hayır'cıların da, kararsızların da en büyük gündemi ise istihdam eksikliği ve bunun sonucu olan göç. BBC Türkçe'den Mahmut Hamsici'nin haberi.

 • Times: Ücretsiz otobüslere rağmen Erdoğan'ın mitingine katılım düşük

  İngiliz The Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binalı Yıldırım'ın katıldığı mitinge devlet medyasının iki milyon kişi iddiasına rağmen yüz bine yakın kişinin geldiğini yazdı.

 • Daily Telegraph: Türkiye'de muhalefet sesini duyuramıyor

  İngiliz The Daily Telegraph gazetesi, referandum öncesinde Türkiye'deki muhalefetin topluma sesini iletmekte zorluk yaşadığını yazdı.

 • Referandum Batı ile ilişkileri nasıl etkileyebilir?

  Türkiye, 16 Nisan'daki anayasa referandumuna özellikle Batı ile ilişkilerinin sıkıntılı olduğu bir dönemde gidiyor. Uzmanlara göre sandıktan ne sonuç çıkarsa çıksın ABD ile ilişkileri Suriye, AB ile ilişkileri ise insan hakları ve demokrasi alanındaki gelişmeler belirleyecek. BBC Türkçe'den İrem Köker'in haberi.

 • Referanduma doğru MHP: Kim, ne diyor?

  'Cumhurbaşkanlığı sistemi'nin TBMM'den geçmesinde kilit rol oynayan MHP'nin tabanında referandum öncesi kafalar karışık. BBC Türkçe'den Rengin Arslan, İstanbul'da ülkücülerin uzun süredir gittiği bir kahvede bazı MHP'lilerle konuştu.

 • 'Tek adam diyorlar, o zaman Mustafa Kemal'e hakaret ediyorsun'

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, anayasa değişikliği teklifine yönelik eleştirelerle ilgili olarak "İkide bir tek adam diyorsun, o zaman Gazi Mustafa Kemal'e hakaret ediyorsun. İnönü'yle anlaşabildi mi, anlaşamadı. İnönü cumhurbaşkanı oldu o da yine başbakanıyla anlaşamadı" dedi.

 • Erdoğan'dan AB'ye referandum resti

  Cumhurbaşkanı, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz'un "İdam geri gelirse, AB müzakeleri durur" sözlerine sert yanıt verdi. Erdoğan, "Geç kaldınız ya. Hemen kararınızı verin. Ben de Cumhurbaşkanı olarak diyorum ki yıl sonuna kadar sabredelim. Sonra millete gidelim" dedi.

 • Çavuşoğlu'na İsviçre'den izin çıktı

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Pazar günü Zürih'te yapmayı planladığı konuşmaya, İsviçre hükümeti yeşil ışık yaktı. Federal hükümet, "ziyaretin iptali için bir güvenlik gerekçesi bulunmuyor" şeklinde açıklama yaptı.

 • AP Başkanı Tajani: Referandum sonrası Türkiye'nin makulleşmesini umuyorum

  Türkiye ile bazı Avrupa ülkeleri arasında yaşanan gerilimi değerlendiren Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani, anayasa referandumunun ardından Ankara'nın "yeniden makul bir çizgiye dönmesini umduğunu" söyledi. Roma'dan Övgü Pınar'ın haberi.

 • Erdoğan: Avrupa 'Hayır' seferberliğine çıktı

  Afyonkarahisar'da konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hollanda ile yaşanan kriz sonrası Avrupa'nın tavrını eleştirdi. Erdoğan, "Artık AB'nin kimseye demokrasi, özgürlük, adalet, hukuk dersi verme hakkı kalmamıştır. Faşizmin ruhu Avrupa sokaklarında kol geziyor" dedi.

 • Referandum yolunda MHP

  16 Nisan'da yapılacak referanduma bir aydan az süre kaldı. MHP tabanının tavrı, sonuçlara önemli oranda etki edebilir. BBC Türkçe'den Selin Girit, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ile parti yönetimine bayrak açan Meral Akşener ve Sinan Oğan'ın referandum kampanyasına ilişkin görüşlerini aldı.

 • Türk bakanlar 'Hollanda'da kampanya yapmayacak'

  Hollanda Televizyonu'na (NOS) konuşan AKP'nin ülkedeki kampanya sorumlusu Mustafa Aslan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın sınır dışı edilmesi nedeniyle yaşanan krizin ardından, Türk bakanların artık ülkede anayasa referandumu kampanyası yapmayacaklarını söyledi. Aslan'a göre karar bugün alındı. Lahey'den Yusuf Özkan'ın haberi.

 • AKP, Almanya'daki referandum etkinliklerini iptal etti

  Partinin Köln'deki yurt dışı koordinasyon bürosunun sözcüsü AFP'ye yaptığı açıklamada, referandum öncesi Almanya'da toplantı ve miting yapmayacaklarını söyledi. Avrupa Türk Demokratlar Birliği Başkanı Zafer Sırakaya'dan da benzer bir açıklama geldi.

 • CHP 'Hayır' kampanyası için Diyarbakır sokaklarında

  Milletvekillerinden oluşan CHP heyeti, Güneydoğu Anadolu bölgesindeki referandum gezisine Diyarbakır'dan başladı. Heyet, Diyarbakır sokaklarında çok farklı tepkilerle karşılaştı. Hatice Kamer'in izlenimleri...

 • Economist: Erdoğan'ın hükümeti demokrasi dersi verecek konumda değil

  İngiltere'de yayımlanan haftalık dergi, "Türkiye, cumhurbaşkanına desteği artırmak için Nazi suçlamaları savuruyor" başlıklı makalesinde Türkiye ile Hollanda arasında yaşanan diplomatik krizi değerlendirdi.