Uçuşlarda elektronik cihaz yasağı konusunda Türkiye'den ABD'ye itiraz

Uçakta laptop kullanımı Telif hakkı Getty Images

Türkiye ABD'ye doğrudan uçuşlarda kabine elektronik cihaz alınmaması kararına karşı temaslarını sürdürüyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ABD'ye yolladığı mektupla Türkiye'nin yasaktan çıkarılmasını istedi.

ABD'nin, aralarında İstanbul'un da bulunduğu sekiz ülkedeki 10 havalimanından ABD'ye doğrudan uçuşlarda güvenlik gerekçesiyle kabine cep telefonundan büyük elektronik cihaz alınmamasına ilişkin kararının benzerini daha sonra İngiltere de almıştı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş bunun "anlamsız" ve istenen hedefe hizmet etmeyecek bir önlem olduğunu savunarak Dışişleri ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlıklarının bu konuda gerekli tedbirleri aldığını dile getirdi.

Bu kapsamda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın ABD'li muhataplarına yolladığı mektupta "Uygulama yolcunun uçuş konforunu olumsuz etkiliyor. İstanbul ve Ankara yasak kapsamından çıkarılmalı. Türkiye uluslararası güvenlik kurallarına uyuyor. İstanbul ve Ankara yasak kapsamından çıkarılmalı" ifadeleri yer aldı.

Bakan Ahmet Arslan dün de, "Bundan geri adım atmalarını veya daha hafifletilmesi gerektiği konuşuyoruz. İstanbul'u, İstanbul Atatürk Havalimanı'nı başka ülkelerdeki havalimanlarıyla karıştırmamaları gerektiğini de özellikle vurguluyoruz" demişti.

Dışişleri Bakanı'nın temasları

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da ABD'nin kararını eleştiren açıklamasında "Normal yolcuları cezalandırmak yerine tehdit oluşturabilecek kişilere karşı alacağımız tedbirler daha sağlıklı olacaktır" dedi.

THY'nin ABD varışlı uçuşlarına elektronik cihaz yasağı

İngiltere 6 ülkeden uçuşlarda elektronik cihazları yasakladı

Salı gün içinde ABD'nin yasağına Türk Hava Yolları (THY) çıkışlı ABD uçuşlarının da dahil olduğu açıklanmış, THY de uygulamanın bu sabahtan itibaren hayata geçirileceğini duyurmuştu.

Telif hakkı AFP
Image caption Mevlüt Çavuşoğlu

Uygulama Türkiye'nin yanı sıra Abu Dabi ve Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri), Amman (Ürdün), Cidde, Riyad (Suudi Arabistan), Doha (Katar), Kahire (Mısır), Kazablanka (Fas) ve Kuveyt'i (Kuveyt) kapsıyor.

Çavuşoğlu'nun temasları

ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ulusal Basın Kulübü'nde Turkish Heritage Organization (THO) tarafından düzenlenen panelin çıkışında basın mensuplarının elektronik cihaz yasağı ile ilgili sorularını yanıtladı.

Hürriyet'in haberine göre kısıtlama kararıyla ilgili olarak hem ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral H.R. McMaster ile yüz yüze, hem de telefonda ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile görüştüklerini söyleyen Çavuşoğlu şöyle konuştu:

"Yasaklamalarla bu iş olmaz. Bir DEAŞ teröristi herhangi bir yerden binebilir. Önemli olan, onların bindiği yerlerde gerekli tedbirleri alabilmektir.

"Bunlar kalıcı tedbirler değildir. Kendileri de 'İlave tedbirler konusunda çalışıyoruz ama şu anda acil olduğu için bunu almamız gerekiyordu' dediler.

"Geçici tedbirler değil kalıcı ve en etkili tedbirleri beraber almamız lazım. Normal yolcuları cezalandırmak yerine tehdit oluşturabilecek kişilere karşı alacağımız tedbirler daha sağlıklı olacaktır."

İlgili haberler