Erdoğan'dan Avrupa'ya: Şu 16 Nisan bir bitsin oturacağız, konuşacağız

ERDOGAN Telif hakkı AP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bazı bakanların katılımının da planlandığı referandum kampanyası toplantılarının iptal edilmesiyle ilgili Avrupa'ya yönelik eleştirilerini sürdürdü.

Ankara'da düzenlenen "İnsan İçin Orman, Ekonomi İçin Orman" programında konuşan Erdoğan, Avrupa'yı kendi koyduğu kriterlere uymamakla eleştirdi.

Erdoğan, "Yıllarca bize 'Avrupa Birliği kriterleri' diyerek dayattıkları ne varsa şimdi hepsini kendileri ayaklar altına alıyorlar. Şu 16 Nisan bir bitsin, 16 Nisan bittikten sonra masaya oturacağız, konuşacağız. Bu devran böyle yürümez, gereği neyse Türkiye olarak da biz bunu yaparız." dedi.

Hollanda, 11 Mart günü konuşma yapmak üzere bu ülkeye gitmek isteyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın uçaklarının iniş iznini iptal etmiş, bunun üzerine Bakan Kaya, karayoluyla Almanya'dan Hollanda'ya geçmişti.

Kaya'nın konvoyu önce sınırda durduruldu. Daha sonra diplomatik araçla kontrol noktasından geçerek Rotterdam'a ulaşan Kaya'nın bu kentteki başkonsolosluk binasına girişine izin verildi.

Toplanan kalabalığa polis müdahale etti. Hollanda polisi müdahale sırasında tazyikli su ve köpek kullandı.

Erdoğan, "Avrupalılar önce Suriye meselesinde, ardından 16 Nisan konusunda ortaya koydukları tavırla kendi maskelerini kendi elleriyle yırtmışlardır" dedi.

Cumhurbaşkanı konuşmasında 16 Nisan'da referanduma sunulacak olan anayasa değişikliğiyle ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan, "Milletimden ricam şu, muhalefetin hezeyanlarına kulak asmayın. Biz, anayasa değişikliğiyle gelecek yeni sistemin ülkemizin ve milletimizin faydasına olduğuna inanmasak böyle bir yola çıkar mıyız ya?" diye konuştu.

İlgili Konular

İlgili haberler