ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın Ankara gündemi: 'Terörle mücadele ve Gülen'in iadesi'

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Telif hakkı EPA
Image caption Erdoğan-Tillerson görüşmesi 2 saat 10 dakika sürdü.

Ankara'daki temaslarını sürdüren ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Başbakan Binali Yıldırım'dan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edildi. Erdoğan-Tillerson görüşmesinde "terörle mücadele" ve Fethullah Gülen'in iadesi ele alındı.

Anadolu ve Reuters haber ajanslarına konuşan Cumhurbaşkanlığı kaynakları 2 saat 10 dakika süren görüşmede, Suriye ve Irak'ta IŞİD başta olmak üzere "terör örgütleriyle mücadelede ortak adımların" ele alındığını söyledi.

Görüşmede ayrıca ABD'nin Pensilvanya eyaletinde yaşayan Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iadesinin de gündeme geldiği belirtildi.

Trump döneminde ABD'den ilk resmi ziyaret

Rex Tillerson, Ankara'daki temasları çerçevesinde ilk olarak Çankaya Köşkü'nde Başbakan Binali Yıldırım'la bir araya geldi.

Görüşmeye yönelik Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, "görüşmede DEAŞ, FETÖ'yle mücadele ve Fethullah Gülen'in iadesinin el alındığı" belirtildi:

"Sayın Başbakanımız, bugün ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ı kabul etmiştir. Kabulde, DEAŞ'ın Irak ve Suriye'den temizlenmesi için yürütülen çabalar ele alınmış, FETÖ'yle mücadele ve elebaşı Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin atılması beklenen adımlar görüşülmüş, ikili ve bölgesel konularda yürütülen işbirliğinin güçlendirilmesi üzerinde durulmuştur.

"Yönetim değişikliği sonrasında, ülkemize ABD'den yapılan bu ilk resmi ziyarette, iki müttefik ülke arasındaki yoğun ikili temasların önümüzdeki dönemde de sürdürülmesi üzerinde mutabık kalınmıştır".

Telif hakkı Reuters

Başbakan Binali Yıldırım dün akşam saatlerinde, 24 Ağustos'ta Suriye'de başlatılmış olan Fırat Kalkanı Harekatı'nın sona erdiğini açıklamıştı.

Rex Tillerson ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu görüşmeleri sonrası ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Tillerson'ın ziyaretinde muhalefet partilerinin temsilcileriyle görüşmeyeceği bildirildi.

İlgili haberler