Başsavcılık: 'Adil Öksüz, darbe girişiminden 6 gün sonra ABD Konsolosluğu'ndan arandı'

Adil Öksüz Telif hakkı DHA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye'de geçen yılki darbe girişiminin kilit isimlerinden biri olarak adı geçen Adil Öksüz'ün 21 Temmuz 2016'da ABD İstanbul Başkonsolosluğu'na kayıtlı bir telefondan arandığı yönündeki haberleri doğruladı.

BBC Türkçe'ye konuşan bir Başsavcılık yetkilisi, "15 Temmuz darbe girişiminin yönetildiği ana merkezlerden biri sayılan Akıncı Hava Üssüne ilişkin iddianamede, Adil Öksüz'ün 21 Temmuz'da ABD Başkonsolosluğu adına kayıtlı telefon numarasından arandığı bilgisi yer almaktadır" dedi.

Adil Öksüz'ün cep telefonunun, serbest bırakıldıktan sonra, 21 Temmuz 2016 tarihinde saat 10.22'de ABD İstanbul Başkonsolosluğu adına kayıtlı bir numaradan arandığı bilgisi önce Türkiye gazetesinden Batuhan Yaşar'ın bugünkü yazısında yer almıştı.

Haberi aynı kaynağa dayanarak veren Anadolu Ajansı, Adil Öksüz'ün de şüphelileri arasında yer aldığı, darbe girişimi sırasında Ankara'daki Akıncı Hava Üssü'ndeki eylemlere yönelik iddianamenin son kontrollerinin yapıldığını, iddianamenin muhtemelen yarın mahkemeye gönderileceğini duyurdu.

Öksüz ile ilgili sorular

Adil Öksüz'ün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin yapıldığı gece Akıncı Üssü yakınlarında yakalanması ve "Tarla satın alacaktım" şeklindeki açıklamalarının yeterli bulunup serbest bırakılması daha önce bazı soru işaretlerine de gündeme getirmişti.

Telif hakkı Alamy
Image caption İçişleri Bakanlığı daha önce Adil Öksüz'ün 'kırmızı kategoride' arananlar listesinde olduğunu açıklamıştı

Kılıçdaroğlu'nun yazılı cevap vermesi bekleniyor

Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi'nin lideri Kemal Kılıçdaroğlu geçen yıl Eylül ayında CNN Türk televizyonunda yayımlanan Tarafsız Bölge programında Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtlarken, "Adil Öksüz'ü kim serbest bıraktı? Adil Öksüz'ün hakimin önüne giden dosyasının içini kim boşalttı. Bu konuda ben, devletin o derin bilgisinden hesap sorarım. Benim bir cevabım var tabii ama şimdi söyleyemem" demişti.

Bir kaç gün sonra Hürriyet gazetesinden Abdülkadir Selvi "Kılıçdaroğlu'nun açıklamadığı Adil Öksüz bilgisini açıklıyorum" başlıklı yazısında Adil Öksüz'ün MİT ajanı olduğuna dair bir istihbaratı Kılıçdaroğlu'nun Ağustos ayında kendisiyle paylaştığını ve araştırmasını istediğini yazmıştı.

Ankara Başsavcılığı Şubat ayı başında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu FETÖ'nün firari imamı Adil Öksüz'le ilgili 'bildikleri'ni anlatmaya davet etmişti. Avukatı aracılığıyla iletilen talebe Kılıçdaroğlu'nun yazılı cevap vermesi bekleniyor.

Adalet Bakanı Bozdağ 'MİT ajanı değil' demişti

Öksüz'ün "MİT ajanı" olduğu iddiasıyla ilgili olarak Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da açıklama yapmıştı.

Bekir Bozdağ, "Adil Öksüz MİT ajanı falan değil, bu bir propaganda. Bunun MİT ile irtibatı olduğunu söyleyen kimse, FETÖ tarafından kullanıldığını bilmeyen bir zavallıdır ya da bilmeyerek kendini kullandırıyor. Kılıçdaroğlu bunu söylüyorsa, bu bilgiyi kendisine geleni araştırsın. Kılıçdaroğlu'na bu bilgiyi getiren FETÖ elemanıdır" demişti.

İlgili haberler