Ekonomi Bakanı Zeybekci'den Halkbank tepkisi: ABD'nin yaptığı kabalık ve saygısızlık

Nihat Zeybekçi Telif hakkı Hürriyet

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın ABD'de tutulanmasını eleştirdi. Zeybekci, Atilla'ya yapılanları "kabalık ve saygısızlık" olarak nitelendirdi.

İzmir'de basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen Zeybekci, bir gazetecinin ABD'deki tutuklamaya ilişkin değerlendirmesini sorması üzerine, "Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı illegal bir örgütün temsilcisi değil, ABD'ye seyahat edebilen birisi" dedi.

Zeybekci sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bilgiye, onun ifadesine ihtiyacı varsa, hani müttefiktik hani dosttuk? Böyle bir durum varsa, ihtiyacın varsa madem dostsak, müttefiksek bunu neden saklıyorsun, niye köşenin arkasında bekliyorsun, sütrede pusu kuruyorsun?"

Zeybekçi " Bu kabalık ve saygısızlık, başka hiçbir şey değil. Sonuçlarını görmeden, ne için böyle bir şey yapıldığını, ne soracaklarını bilmeden bunun bir ülke meselesi veya komplo olduğunu söylemek zor" diye ekledi.

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı ABD'de gözaltına alındı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Yakından takip ediyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın tutuklanması ile ilgili süreci yakından takip ettiklerini söyledi.

Telif hakkı AFP
Image caption Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın tutuklanması konusunu Pazartesi günü Ankara'ya gidecek olan ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson'la (sağda) görüşeceğini söyledi.

Mevlüt Çavuşoğlu TRT Haber'e yaptığı açıklamada, New York Başkonsolosluğu'nun Türk vatandaşı ve üst düzey bir banka yöneticisinin içinde bulunduğu durum hakkında bilgi almakta sıkıntı yaşadığını da belirtti.

Çavuşoğlu, "Biz de çok yakından takip ediyoruz. Öyle görünüyor ki; görevden alınan, FETÖ ile yakın olan Bharara'nın hazırladığı iddianameden yola çıkan...Önceden hazır olduğu görülüyor. Hemen mahkemeye de çıkardılar" dedi.

Dışişleri Bakanı, Perşembe günü Türkiye'yi ziyaret edecek olan ABD'li meslektaşı Rex Tillerson ile yapacağı görüşmede bu konuyu da gündeme getireceğini söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, "Kendisine bu konunun ne olduğunu da soracağız. Endişelerimizi de, şu ana kadar yaşanan süreçte söylediğimiz erişimin engellenmesi konusunu da gündeme getireceğiz" diye konuştu.

Telif hakkı Reuters
Image caption ABD'de gözaltına alındıktan sonra Manhattan Bölge Mahkemesi'ne çıkan ve tutuklanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın mahkeme salonunda yapılan çizimi.

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, İran asıllı Türk iş adamı Reza Zarrab'ın yargılandığı dava kapsamında Salı günü ABD'nin New York kentinde gözaltına alınmıştı.

Mehmet Hakan Atilla daha sonra çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

'Zarrab'la birlikte hareket etmekle' suçlanıyor

Atilla'nın, ABD'nin İran'a ekonomik yaptırımlarının delinmesinde Türkiye vatandaşı da olan İranlı iş adamı Reza Zarrab'la birlikte hareket etmekle suçlandığı bildiriliyor.

ABD Başkanı Donald Trump, soruşturmanın iddianamesini hazırlayan New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara'yı görevden almıştı.

Bharara'nın hazırladığı iddianamede Reza Zarrab, Muhammad Zarrab, Camelia Jamshidy ve Hossein Najafzadeh ile işbirlikçilerinin, 2010-2015 arasında İran hükümeti ve diğer İran kurumları adına yaptırımları delerek, Amerikan finans sistemi aracılığıyla yüz binlerce dolar değerinde işlem gerçekleştirdiği belirtiliyor.

19 Mart 2016'da ABD'deki Miami Havalimanı'nda gözaltına alınan Zarrab, iki gün sonra çıkarıldığı mahkemede tutuklanmıştı.

Zarrab'ın yargılandığı davanın bir sonraki duruşması 21 Ağustos'ta görülecek.

Halkbank hisselerinde sert düşüş

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın tutuklanmasının ardından banka hisseleri güne sert düşüşle başladı.

Borsa İstanbul'da (BIST) Halkbank hisselerindeki düşüş oranı gün içinde yüzde 19'ları gördü.

İkinci seansta Halkbank hisseleri yüzde 14'lük değer kaybıyla işlem görmeye devam ediyor.

BIST Endeksi bankacılık hisselerinde düşüş yüzde 3'e yaklaştı.

İlgili haberler