Pepsi tepki çeken reklamını yayından kaldırdı

Pepsi reklamında Kendall Jenner'ın bir polis memuruna bir kutu içecek uzattığı sahne Telif hakkı PEPSI
Image caption Pepsi reklamında Kendall Jenner'ın bir polis memuruna bir kutu içecek uzattığı sahne

Gazlı içecek markası Pepsi, ünlü manken Kendall Jenner'ı oynattığı reklamını gelen tepkiler üzerine geri çekmek zorunda kaldı.

Jenner'ın protesto seslerini duyması üzerine polis memuruna bir kutu Pepsi uzattığı reklam özellikle sosyal medyada tepki toplamıştı.

Reklamdaki görüntülerin ABD'nin dört bir yanında düzenlenen 'Black Lives Matter' (Siyahların Yaşamları Değerlidir) protestoları ile benzerlik taşıması, eylemlerin ticarileştirildiği yönünde olumsuz yorumların gelmesine yol açtı.

Özellikle Jenner'ın bir polis memuruna Pepsi uzatması, Baton Rouge'da düzenlenen gösterilerde polisin karşısına dikildikten sonra gözaltına alınan Ieshia Evans'ın ikonik fotoğrafıyla benzerlik taşıması açısından eylemcilerin tepkisini çekti.

Telif hakkı Reuters
Image caption Ieshia Evans'ın ikonik fotoğrafı

1960'lı yıllarda siyahi vatandaşların hakları için mücadele eden ve 1968 yılında suikaste kurban giden Martin Luther King'in kızı Bernice, "Keşke babam Pepsi'nin gücünü daha önce öğrenseydi" şeklinde bir tweet attı.


ABD medyasında ise reklam bazı kurumlarda şu şekilde yankı buldu:

New York Post: "Pepsi reklam ajansını kovmalı."

New York Daily News: "Pepsi size soda satmak için gösterileri kullanıyor."

Salon: "Belki de en kafa karıştırı tarafı Jenner'ı tercih etmeleri - zengin ve beyaz bir ünlü."

Esquire: "Reklam duyarsız, düşüncesizlikte neredeyse gerçeküstü ve soda satmak için Amerikalıların korkularını ve acılarını kullanması açısından aykırı."


Pepsi gelen tepkiler üzerine ise reklamını çektiğini duyurarak yaptığı açıklamasında, "Birlik, barış ve anlayış üzerine küresel bir mesaj vermek istiyorduk, ancak görülen o ki gereken yeri ıskaladık, özür dileriz" dedi.

Polis şiddeti yüzünden hayatını kaybeden insanlar adına ABD'nin dört bir yanında son yıllarda çok sayıda gösteri düzenlendi. Kimi gösterilerde polis eylemcilere biber gazı ile müdahale etti.