Sağlık Bakanı Akdağ: İdlib'de sarin gazı kullanıldığı kesinleşmiştir

Recep Akdağ

Kaynak, Getty Images

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'deki laboratuvar sonuçlarına göre, geçen hafta İdlib'in Han Şeyhun beldesine düzenlenen saldırıda "sarin gazı kullanıldığının kesinleştiğini" açıkladı.

Erzurum'da Anadolu Ajansı'na (AA) bir açıklama yapan Akdağ, "İdlib'deki kimyasal harp maddesi kullanımı sonucunda maruziyete uğrayan kurbanlardan alınan kan ve idrar numuneleri sonucunda, sarin gazının metoboliti olan izopropil metil fosforik asit tespit edilmiştir" dedi.

Suriye'nin İdlib kentindeki Han Şeyhun beldesine 4 Nisan'da düzenlenen ve en az 87 kişinin öldüğü saldırıda ordunun kimyasal silah kullandığı öne sürülüyor.

Suriye hükümeti ise iddiaları reddediyor. Rusya da Suriye ordusunun o gün İslamcı muhalif gruplara ait bir cephaneliği ve kimyasal deposunu vurduğunu ancak kimyasal silah kullanmadığını söylüyor.

Akdağ: Uluslararası açıdan da teyit

Akdağ, saldırıda hayatını kaybeden bir kişinin idrarında sarin gazının iki farklı metotla tespit edildiğini, bunun da uluslararası açıdan teyit anlamına geldiğini savundu ve şunları söyledi:

"Laboratuvarlarımız, bu şahıslardan Sait Hüseyin isimli hayatını kaybetmiş olan Suriye vatandaşının idrarında bu kimyasal savaş ajanı sarin gazının metabolitini iki farklı yöntemle tespit etmiş durumdadır.

"Dolayısıyla uluslararası tanımlamaya, Uluslararası Kimyasal Silahlar Yasaklama Örgütü standardına uygun biçimde, Suriye'de sarin gazının kullanıldığı laboratuvarlarımızda bugün için tespit edilmiş durumdadır."

Bakan Akdağ, laboratuvar tahlillerinin Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kimyasal Savaş Ajanları Tanı ve Doğrulama Laboratuvarı'nda yapıldığını açıkladı.

İdlib'teki saldırıdan etkilenen en az 30 kişi Türkiye'ye getirilmişti.