Diyarbakır saldırısını PKK üstlendi

diyarbakir patlama

Kaynak, AFP

Salı günü sabah saatlerinde Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne ait tamir atölyesine düzenlenen ve ikisi sivil üç kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı PKK üstlendi.

Diyarbakır Valiliği iyaptığı en son açıklamasında patlamanın kazılan 30 metrelik tünele yerleştirilen 1 ton patlayıcının ateşlenmesiyle gerçekleştirildiğini aktarmıştı.

Örgütün açıklamasında ise saldırının 2.5 ton patlayıcı ile gerçekleştirildiği belirtildi.

Valilik, biri polis, dört yaralının tedavilerinin çeşitli hastanelerde devam ettiğini duyurdu.

Olayın ardından yapılan ilk değerlendirmelerde patlamanın bir panzerin tamiri sırasında meydana geldiği ancak nedeninin belli olmadığı açıklanmıştı. Olayla ilgili soruşturma başlatılmıştı.

Çarşamba sabahı konuyla ilgili bir açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu patlamanın "terör saldırısı" olduğunu açıkladı.

Kaynak, DHA

Fotoğraf altı yazısı,

Tünelin yakındaki bir binadan kazıldığı anlaşılıyor

İkiyüze yakın gözaltı

Diyarbakır Valiliği patlamayla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "bulunduğu alana bitişik vaziyette bulunan apartmanın bodrum katından, Bakım Onarım Şube Müdürlüğüne bağlı tamir atölyesine doğru yaklaşık 30 metre uzunluğunda tünel kazıldığını" ifade etti.

Aynı açıklamada, yapılan kriminal inceleme sonucu yaklaşık 1 ton olduğu tahmin edilen patlayıcının "RDX, Amonyum Nitrat, TNT ve mazot ile hazırlandığı ve zaman ayarlı düzenek ile patlatıldığı" da vurgulandı.

Şu anda soruşturma kapsamında olayla doğrudan ilişkisi olduğu şüphesiyle gözaltına alınan 5 kişinin sorgusunun sürdüğü ayrıca kentte 172 gözaltı daha yapıldığı bildirildi.

Kaynak, DHA

Fotoğraf altı yazısı,

Tünel kazıldığı söylenen binadan bu görüntüler paylaşıldı

Soylu: Ayda bir arama yapılıyor, hızlı kazmışlar

Diyarbakır'daki patlamanın "terör saldırısı" olduğu açıklaması bu sabah Habertürk TV canlı yayınında İçişleri Bakanı Soylu tarafından yapıldı.

Soylu, yandaki bir inşaattan kazılan tünele patlayıcı yerleştirilmesi yoluyla saldırının düzenlendiğini söyledi.

İçişleri Bakanı , "İlk önce araçla patlayınca ve orada bir çukur meydana getirince araçtan kaynaklandığı düşünülmüştü. Ama yapılan bütün tetkiklerde ve bütün araştırmalarda netleşti ki bu, bir terör saldırısı" diye konuştu ve şunları ekledi:

"Biz ilk önce acaba içeriye girip, bir kişi, çalışan marifetiyle bir şey koydu mu diye düşünmüştük. Ama dışarıdan açılan bir tünel vasıtasıyla bunu gerçekleştirdiler.

"Biz emniyet binalarımızın etrafında yaklaşık ayda bir arama tarama yaparız. Böyle bir tehditle karşılaşmayalım, diye. Demek ki çok kısa bir süre içerisinde böyle şey kazmışlar.

Kaynak, DHA

Fotoğraf altı yazısı,

Tünelden çıkarılan toprakların torbalara doldurulduğu görülüyor

Bağlar'da daha önceki saldırılar

Diyarbakır'daki Emniyet Müdürlüğü daha önce de hedef olmuştu. Kasım 2016'da bomba yüklü bir araçla düzenlenen saldırıda 11 kişi yaşamını yitirirken, 100'den fazla insan da yaralandı.

Ayrıca Mayıs 2016'da da yine Bağlar'da bir polis midibüsünün geçisi sırasında yol kenarında bulunan patlayıcı düzeneğin patlatılmasıylşa düzenlenen saldırı da üç kişi yaşamını yitirmişti.