Başbakan Yıldırım: Değişiklikte eyalet varsa ben bu görevi anında bırakırım

BINALI YILDIRIM Telif hakkı Reuters

Başbakan Binali Yıldırım, 16 Nisan'da halk oylamasına sunulacak olan anayasa değişikliğinin eyalet sisteminin kapısını açabileceği yönündeki iddiaları 'iftira' olarak nitelendirdi.

Ankara yaptığı konuşmada Yıldırım, "(Tasarıda) Eyalet varsa, eyalet sistemine yol açacak bir madde varsa, ben bugün bu görevi; hem parti genel başkanlığını hem başbakanlık görevini, anında bırakacağım" dedi.

Başbakan konuşmasında bu konuda en az ülkücüler kadar hassas olduklarını da sözlerine ekledi.

Referanduma iki gün kala, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şükrü Karatepe'nin yazdığı bir makale 'eyalet sistemi' tartışmalarını başlattı. Karatepe'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yayın organı Şehir Araştırmaları Dergisi'nde "Başkanlık Sisteminde Şehir Yönetimi" başlığıyla yer alan makalesinde 'anayasanın kabul edilmesi halinde eyalet sistemine geçileceğini söylediği' iddiaları ortaya atıldı.

CNNTürk'ün internet sitesinde yer alan haberde, Karatepe, iddiaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "sözlerinin ahlaksızca bir şekilde çarptırıldığını" ve üniter devletten yana olduğunu belirttiği bildirildi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Perşembe akşamı NTV televizyonunda katıldığı canlı yayında Karatepe'yi eleştirdi. Bahçeli, "Şimdi eyalet sistemini getireceğiz diye bir danışman, cumhurbaşkanı danışmanı olarak söylüyor, Cumhurbaşkanı da buna ses çıkartmıyor, kabulleniyor ise, o zaman iki gün içerisinde eyalet sistemine karşı olan, üniter yapıda düşüncesi olan ülkücülerin (referandum) kararı ne olabilir? Bunları düşünmek lazım" dedi.

Bu sözlerin ardından MHP'nin resmi Twitter hesabından Bahçeli'nin referandumda 'Evet' oyu vereceklerine dair sözleri paylaşıldı.

Bahçeli'nin bu açıklamasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan da yanıt geldi. Erdoğan, TGRT Haber, Beyaz TV ve TV Net ortak canlı yayınında, eyalet sistemi iddialarına ilişkin, "Böyle bir şey yok, benden duydunuz mu? Yok. 1923'te rejim meselesi bu ülkenin bitmiştir. Değişiklik yapılan konu, yeni yönetim sisteminin gelmesidir" diye konuştu.

İlgili Konular

İlgili haberler