Liderlerin sandık başı mesajları

Erdoğan ve torunu

Kaynak, Getty Images

Türkiye, anayasa değişikliğine ilişkin tarihi referandum için bugün sandık başında. Liderler oy kullanmak için gittikleri merkezlerde "demokrasi" mesajı verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, oyunu Küçükçamlıca Saffet Çebi Ortaokulu'nda eşi Emine Erdoğan, kızı Esra Albayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile torunları Mahinur ve Ahmet Akif Albayrak ile kullandı.

Erdoğan: Sıradan bir halk oylaması değil

Erdoğan, torunlarıyla beraber sandığa oyunu attıktan sonra yaptığı açıklamada, "Bu referandum sıradan bir halk oylaması değil. Yeni yönetim sisteminin, değişim, dönüşüm tercihidir. Halkımız süratle adeta sıçramanın yolunu açmaya karar verecektir" dedi.

Erdoğan ciddi bir katılımın olacağına dair beklentisini de sözlerine ekledi.

Yıldırım: Sonuç başımızın tacı

Başbakan Binali Yıldırım ise İzmir'de oyunu kullandıktan sonra, "Akşam olup sandıklar açılınca sonuçlar ortaya çıkacak. Çıkacak sonuç ne olursa olsun, başımızın tacıdır. Milletimizin verdiği karar en güzel karardır" diye konuştu.

Kaynak, Getty Images

Kılıçdaroğlu: Türkiye'nin kaderini oyluyoruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise oyunu eşi ve oğluyla beraber Ankara Çankaya'daki Çukurambar Arjantin İlkokulu'nda kullandı.

Kılıçdaroğlu, "Türkiye'nin kaderini oyluyoruz. Bütün vatandaşlar sorumluluk duygusuyla oylarını kullanacaklar. İnşallah hayırlı bir sonuç çıkar ve hep birlikte Türkiye'nin temel sorunlarını tartışma imkanımız olur" dedi.

Bahçeli: Milletimizin hayatında önemli bir dönüm noktası

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de oyunu Ankara'da kullanan liderlerdendi.

Bahçeli oyunu kullanmasının ardından, "Milletimizin hayatında önemli bir dönüm noktasıdır ve Türkiye'de siyaset, gelecekle ilgili yeni bir yapılanmaya doğru gidecektir. O bakımdan herkesin bu katılımı yüksek tutarak, tercihini ortaya koyması, milletimizin demokrasi kültürünün de bir gereği olacaktır" diye konuştu.

Kaynak, Getty Images

Baydemir: Onurlu bir barışa giden yolun kapıları açılsın

HDP Sözcüsü Osman Baydemir de Ankara'nın Dikmen semtinde bulunan bir ortaokulda oyunu kullandı.

Kaynak, DHA

Baydemir, "Sonuç itibari ile demokrasi, özgürlükler, memleket kazansın. Onurlu bir barışa giden yolun kapıları açılsın. Bugün sandığa giden milletin iradesi her ne ise sandıktan çıkan ve kayıtlara geçen irade de o olsun" açıklamasında bulundu.