Referandumdan 'Evet' çıktı, bundan sonra ne olacak?

REFERANDUM

Kaynak, Getty Images

Türkiye'nin parlamenter sistemden "Cumhurbaşkanlığı sistemine" geçişini öngören anayasa değişikliği yapılan halk oylamasında kabul edildi.

18 maddelik bu değişiklikle, cumhurbaşkanının yetkileri yeniden düzenlenirken, başbakanlık kaldırılıyor ve bakanlar kurulunu atama yetkisi cumhurbaşkanına veriliyor. Ayrıca, milletvekili sayısı da 600'e yükseltiliyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) erken seçim kararı almaması halinde yeni sistem sistemle ilgili düzenlemelerin 3 Kasım 2019 günü eşzamanlı yapılacak olan cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerle birlikte yürürlüğe girmesi öngörülüyor.

Ancak, partili cumhurbaşkanlığının önünü açan ilgili düzenlemenin yürürlüğe girmesi ise değişikliklerin yayım tarihinde olacak. Böylece, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 10-11 gün içerisinde yapması beklenen kesin sonuçları açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da siyasi parti üyesi olmasının önü açılacak.

Genel seçimler için süre 4 yıldan 5 yıla çıkartılıyor ve milletvekili ile cumhurbaşkanlığı seçimlerinin aynı gün yapılması öngörülüyor.

Siyasi partilere üye olmasına izin verilen cumhurbaşkanının kendisine ve meclisin üye tam sayısının beşte üçüne seçimleri yenileme hakkı veriliyor.

7 kanundaki 144 maddede düzenleme

TBMM'nin ayrıca yeni değişikliklere uygun uyum yasalarını gündemine almaya başlaması bekleniyor.

Anadolu Ajansı (AA), Adalet Bakanlığı'nın referandumun ardından uyum yasalarına yönelik çalışmalara başladığını ve bu kapsamda öncelikli olarak 7 kanundaki 144 maddede düzenlemeye gidileceğini bildirdi.

AA'nın haberine göre, öncelikli olarak değişiklik yapılması gereken kanunlar arasında Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu, Milletvekili Seçimi Kanunu, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun, Siyasi Partiler Kanunu, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanunu, Uyuşmazlık Mahkemesi Kanunu ve Askeri Ceza Kanunu yer alıyor.

Muhalefet sonuçlara itiraz hazırlığında

Referandumda 'Hayır' kampanyası yürütülen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise sonuçlara itiraz etmeye hazırlanıyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, hem ilçe kurullarına hem de YSK'ya eş zamanlı başvuracaklarını ve Anayasa Mahkemesi ile Anayasa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) dahil olmak üzere her makama gideceklerini söyledi.

CHP, referandumun iptalini talep ediyor.

HDP Sözcüsü Osman Baydemir de YSK'nın mühürsüz oy pusulalarını ve zarflarda kullanılan oyları geçerli saymasına yönelik kararının referandumu şaibeli hale getirdiğini söyledi.

Baydemir, itirazların yaklaşık 3 milyon seçmene işaret ettiğini de sözlerine ekledi.