Diyarbakır'da oy kullanılan okulun bahçesinde silahlı kavga: 3 ölü

Ambulans

Kaynak, DHA

Diyarbakır'ın Çermik ilçesinin Yabanardı köyünde referandum sandıklarının kurulduğu köy okulunun bahçesinde silahlı kavga çıktı. Kavgada 3 kişi öldü.

Çernik'e 30 kilometre uzakta bulunan köyde sabah 09.30 sıralarında çıkan kavgada tabanca ve bıçak gibi silahlar kullanıldı. Kavgada aynı aileden Abdülrezzak Yıldız, Şeyhmus Yıldız ve İdris Yıldız hayatını kaybetti.

Kavganın ardından çatışmaya karışan köy muhtarı Hıdır Yıldız'ın oğulları Mehmet Yıldız ve Tahir Yıldız gözaltına alındı.

Kaynak, DHA

Fotoğraf altı yazısı,

İdris Yıldız'ın yaşamını yitirmeden önce ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede de yoğun güvenlik önlemi alındı

Kavganın nedeniyle ilgili farklı iddialar

BBC Türkçe'nin ulaştığı HDP'liler ve Çermik'teki bazı sandık görevlileri, "hayır" oyu kullananların öldürüldüğünü, yaşananın bir "evet-hayır" kavgası olduğunu söyledi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp da şöyle konuştu:

"Bize gelen bilgiye göre, burası Korucu Köyü. Hıdır Yıldız adındaki vatandaş, sandıkta yanan bir gerginlikten dolayı akrabası Abdullah Yıldız ve kardeşi Şehmus Yıldız'ı vurarak öldürüyor. Çermik ve köyden ulaştığımız kaynaklar daha önce husumetin yaşandığı ve bu olayın evet-hayır tartışması yüzünden yaşandığını söyledi. Vuran kişinin 'Evet'çi, vurulanların 'Hayır'cı olduğu söylendi.

AKP Gençlik Kolları'ndan Harun Armağan ise olayın siyasi bir nedeninin olmadığını söyledi.

Harun Armağan, kavga eden kişiler arasında aile içi problem olduğunu, bu kişilerin okul bahçesinde karşılaşınca tartışmaya başladıklarını belirterek, "Referandum tercihiyle bu olayın hiçbir alakası yok." dedi.