YSK Başkanı Sadi Güven: Mühürsüz zarf kararı bir ilk değil

Sadi Güven

Kaynak, DHA

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, yoğun şikayetler ve AKP temsilcisinin müracaatı üzerine "mühürsüz oyları kabul etme" kararı aldıklarını belirtti.

Sadi Güven, "Oylamanın başlamasından sonra bir kısım YSK kurullarında tercih mührü yerine 'Evet' mührü dağıtıldı ve oy kullandırıldı. Bazı sandıklarda oy pusulasının arka yüzü yerine ön yüzüne, bazılarında arka yüzüne basması üzerine önünde çıkması nedeniyle, kanunda yer alan mühürlerden biri yerine diğerinin kullanılmış olması seçmenin iradesini etkileyecek nitelikte görmeyerek geçerli saymıştır" dedi.

"Sandık kurulları seçim başlamadan önce teslim aldığı oy pusulası ve zarflarını seçim sabahı sayıp tutanağa bağlamakta, seçimden sonra sayıma geçilmeden önce sağlamayı yapmaktadır" diye konuşan Güven, 7 kişilik sandık kurullarının en az 5 tanesinin siyasi parti temsilcilerinden oluştuğunu hatırlattı.

Güven, "Onların tuttuğu ıslak imzalı tutanaklar YSK'ya geldiği anda partilerle paylaşılmaktadır ve bu akşam da paylaşılmıştır" diye konuştu.

'Halk oylamasında 'Evet' çıkmıştır'

Mühürsüz zarfları geçerli sayma kararının bir ilk olmadığını belirten Güven referandumun sonucunu da şöyle duyurdu;

"Kesin olmayan sonuçlara göre, 23:00 itibarı ile 'Evet' ile 'Hayır' arasındaki fark 1 milyon 252 bin. 594 bin oy daha sayılacak. Halk oylamasında 'Evet' çıkmıştır. Kesin sonuçlar itirazlar değerlendirildikten sonra en geç 11 - 12 gün sonra açıklanacaktır."

YSK: Mühürsüz oylar geçerli

YSK, referandumunda bazı seçmenlere mühürsüz oy pusulası ve zarf verildiği şikayetlerini değerlendirmiş ve mühürsüz oyların "dışarıdan getirilerek kullanıldığı kanıtlanmadığı sürece" geçerli sayılmasına karar vermişti.

zarf ve oy pusulası

Kaynak, AFP

YSK'nın açıklaması şöyleydi:

"Bazı sandık kurullarının seçmene oy pusulası ve zarflarını sandık kurulu mührüyle mühürlemeden verdikleri yolundaki yoğun şikayetler üzerine bugün toplanan Yüksek Seçim Kurulu sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulası ve zarfların dışarıdan getirilerek kullanıldığı kanıtlanmadıkça geçerli sayılmasına karar vermiştir.

"Sayım döküm işleminin buna göre yapılması gerekmektedir.

"Kamuoyuna, il ve ilçe seçim kurullarımıza, sandık kurullarına ve siyasi partilere duyurulur."

Yetkin: Daha önce hiç böyle bir karar görmedim

YSK'nın kararı muhalefetin ve bazı gazetecilerin tepkisini çekmişti.

Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin de katıldığı CNN Türk yayınında YSK kararı hakkında "Mühürsüz oy pusulasının herhangi bir şekilde geçerli sayılmasını ben daha önce herhangi bir seçimde görmedim" demişti.

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan da kararın usulsüzlük anlamına geleceğini ima ederek, "YSK'nın mühürsüz oy pusulalarının kabulü yönünde verdiği kararın altında, seçmene önceden verilen zarfların geçerli sayılması vardır" yazmıştı.

lütfü türkkan tweet

Mart ayında MHP'den ihraç edilen Sinan Oğan da kararı "skandal" olarak yorumlamıştı.

Sinan Oğan tweet