'Erdoğan’ın yeni yetkileri ve otoriterleşmenin tırmandığı kaygıları'

Erdoğan afişi

Kaynak, AFP

İngiliz İ gazetesi, anayasa değişikliği referandumuna ilişkin yazısında, Türkiye'nin istikrarsız doğasının Erdoğan'a güçlü adam imajı verme imkanı tanıdığı ve bu sayede yetkilerini daha da genişletebileceği" görüşüne yer verdi.

Chris Stevenson imzalı yorum yazısında, Türkiye'nin "Kürt militanlarla yeniden alevlenen çatışmalar, ülkenin Suriye'deki savaşta oynadıı rolden dolayı IŞİD'in üstlendiği bir dizi saldırı ve geçen yılki başarısız darbe girişimini izleyen ve hala devam eden olağanüstü hal nedeniyle" karmaşık bir sorunlar ağıyla yüzyüze olduğu kaydediliyor.

Stevenson bu koşullarda halk oyundan geçirilen yeni yetkilerin, büyük ölçüde sembolik olan cumhurbaşkanlığı rolünü şimdi hem hükümetin başı hemdevlet başkanlığı ve hem de parti liderliği yetkileriyle donatılmış yeni ve güçlü bir pozisyon haline getirdiğini belirtiyor.

Bu büyük yetkilerin bir çoklarını ürküttüğünü kaydeden Stevenson, Erdoğan'ın, muhalifleri tarafından uzun bir süredir, karşıtlarını ve haber yapma haklarını savunan gazeteci gruplarını susturmak için yargıyı kullanmakla suçlandığını, 'tek adam rejimi'ne geçmenin geniş halk kesimlerini kaygılandırdığını, sonucun bu yüzden bu kadar başa baş çıktığını yazıyor.

Bir çok yurttaşın, ülkenin karşı karşıya olduğu çok sayıda tehdit karşısında Erdoğan'ın güçlü liderliğini bir güvence olarak görmesine karşın, onu eleştirenlerin giderek otoriterleştiğini söylediklerini aktarmış.

Stevenson, 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana işten atılan, açığa alınan, gözaltına alınan, tutuklanan ve yargılananların sayılarını verdikten sonra şimdi yeni yetkilerle donatılmış Erdoğan'ın bu tür uygulamaları sürdürmesinden kaygı duyulduğunu, bu nedenle muhalefet partilerinin sonuca itiraz ettiklerini kaydediyor.

Kaynak, AFP

Yazıda Türkiye'nin dışında ise sonuçların muhtemelen Almanya ve Hollanda dahil Erdoğan ile karşı karşıya gelmiş üyeleri başta olmak üzere Avrupa Birliği'ni de kaygılandırandıracağı belirtiliyor.

Erdoğan'ın başarısız darbe girişiminden bu yana destekliyor görüntüğü idam cezası konusunun da AB Türkiye ilişkilerinde sorun yaratabileceği ve üyelik müzakereleri ihtimalinin rafa kalkması anlamına gelebileceği kaydedilmiş.

Buna karşılık Stevenson AB'nin mülteci akını konusunda Türkiye'nin yardımına ihtiyacı olduğunu hatırlatıyor ve kararların cumhurbaşkanının keyfıne bağlı olabileceği yeni Türkiye realitesinin AB açısından zorluklar yaratacağının kesin olduğunu kaydetmiş.