Kurtulmuş: OHAL'in 3 ay uzatılması kararı Meclis'e gönderildi

Milli Güvenlik Kurulu

Kaynak, Getty Images

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu (MGK), hükümete olağanüstü hâli (OHAL) uzatma tavsiyesinde bulundu.

50 dakika süren toplantının ardından yayınlanan bildiride bu "Yurt bütününde uygulanan olağanüstü hal değerlendirilmiş, demokrasimizin, hukuk devleti ilkesinin ve vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin devamlılığını sağlamak üzere olağanüstü halin uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararlaştırılmıştır" ifadeleri yer aldı.

Böylece 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL, üçüncü defa uzatılarak 19 Temmuz 2017'ye kadar sürecek.

MGK'nın yayınladığı bildiride anayasa değişikliği referandumunun huzur ve güven ortamı içinde geçmesinden memnuniyet duyulduğu da belirtildi.

Kurtulmuş: Meclis'e gönderdik

MGK'nın tavsiyesinin ardından Bakanlar Kurulu OHAL'in Meclis gündemine getirilmesine karar verdi.

Akşam saatlerinde bir açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, kararın Meclis'e gönderildiğini söyledi.

Bunun hükümetin elini rahatlatması için yapılan bir uygulama olmadığını belirten Kurtulmuş, "15 Temmuz'da Türkiye uçurumun kenarından kurtarılmıştır. Devletin içerisine sızmış olan terör örgütleriyle mücadele için ne gerekiyorsa o yapılıyor. En kısa süre içerisinde bu örgütün devletin içerisinden ayıklandığı bir sonucu elde etmek zorundayız" ifadelerini kullandı.