CHP, YSK'nın mühürsüz oy kararını Danıştay'a taşıdı

Referandum oy pusulaları Telif hakkı AFP

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) mühürsüz oy pusulalarının geçerli kabul edilmesine ilişkin kararının iptali talebiyle Danıştay'a başvurdu.

CHP'nin avukatı ve eski Konya Milletvekili Atilla Kart, Danıştay'a dava dilekçesini verdikten sonra açıklama yaptı.

"Yaptığımız başvuru idari işleme karşıdır" diyen Kart, başvuru sonuçlanıncaya kadar halkoylaması sonuçlarının kesinleştirilmesinin önlenmesi için yürütmeyi durdurma talebinde de bulunduklarını açıkladı.

Başvuru sonuçlanmadan YSK'nın resmi sonuçları açıklamasının anayasa ihlali olacağını savunan Kart şöyle devam etti:

"YSK bu kadar açık ihlale rağmen, bu kadar açık kanunsuzluk kararına rağmen seçimin sonucu kesinleştirme yoluna giderse anayasal ihlali daha da ileri boyutlara taşımış, yeni bir anayasal ihlale yol açmış olacaktır.

"Adli gerçeğin ortaya çıkmasını istiyoruz, hem evet hem de hayır oyu veren vatandaşların iradesine sahip çıkıyoruz, bu engelleniyor. Sorun bu".

Atilla Kart olumsuz bir karar çıkması durumunda, hem iç hukuk hem de uluslararası hukuk yollarını değerlendireceklerini de ekledi.

CHP'nın YSK kararına karşı Danıştay'da dava açacağını CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan daha erken saatlerde yaptığı yazılı açıklamada duyurmuş, "Mühürsüz oy pusulalarının geçerli kabul edilmesine ilişkin YSK işleminin iptali talebiyle bugün Danıştay'da dava açıyoruz" demişti.

Tezcan "İster 'Hayır' ister 'Evet' demiş olsun oy kullanan 49 milyon vatandaşımızın hakkını korumak için hukuk mücadelesini sonuna kadar sürdüreceğiz" dedi.

YSK başvuruları reddetmişti

YSK, 16 Nisan'daki anayasa değişikliği referandumunun iptali için üç siyasi parti tarafından yapılan başvuruları reddetmişti.

Kurul'un konuyla ilgili gerekçeli kararının 2 gün içinde açıklanması bekleniyor.

Yıldırım: Yargı yolu yok

CHP'nin yazılı açıklaması sonrası Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım ise "İstedikleri yere gidebilirler. YSK'nın kararı kesindir, bunun üzerine herhangi bir yargı yolu yoktur" dedi.

Yıldırım "Milletin iradesine rıza göstermemek, demokrasiye gerektiği kadar inanmamak, çözümü başka yerde aramak anlamına gelir, bunlar beyhude gayretlerdir. Milletin kararının üzerine hiçbir mahkeme karar veremez" diye konuştu.

Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da aynı yönde açıklamalar yapmıştı.

Erdoğan ayrıca referandum sonucuyla ilgili olarak "1-0 ya da 5-0 kazanmışsın önemli değil, önemli olan maçı almak" demişti.

CHP'nin avukatı Kart ise Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın açıklamalarının anayasanın hakimlerin bağımsızlığını düzenleyen 138. maddesini "ayaklar altına almak" olduğunu ifade etti.

16 Nisan Pazar günü yapılan anayasa değişikliğine dair halk oylamasından, henüz resmi olmayan ve Anadolu Ajansı'na dayanan bilgilere göre %51,4 oy ile "Evet'" sonucu çıkmıştı.

İlgili haberler