Kılıçdaroğlu: AYM Başkanı referandumun şaibeli olduğunu ortaya koydu

KEMAL KILICDAROGLU Telif hakkı DHA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan'a 'mahkeme eliyle anayasa değişikliği' yapılmasına yönelik sözlerinden dolayı teşekkür etti.

Kılıçdaroğlu, Arslan'ın yaptığı bu değerlendirmeyle referandumun meşruiyetinin olmadığının kabul ettiği yorumunu yaptı.

Ankara'da CHP Parti Meclisi toplantısının açılışında konuşan Kılıçdaroğlu, "AYM Başkanı bu referandumun şaibeli olduğunu, meşruiyetinin olmadığını AYM'nin 55'nci kuruluş yıl dönümünde açıkça ortaya koymuştur. AYM Başkanına bu duyarlılığı için yürekten teşekkür ediyorum. Bunu söyleyen parti genel başkanı, sıradan bir hakim, üniversitede bir hoca da değil. Bunu söyleyen AYM Başkanı ve bugün söylemiştir" dedi.

Arslan, AYM'nin 55'inci kuruluş yıl dönümünde yaptığı konuşmada, "Anayasa koyucunun, lafzı, anlamı ve amacı bakımından açık bir şekilde düzenlediği kuralları yorum yoluyla değiştirmek esasen Mahkeme eliyle anayasa değişikliği yapmak anlamına gelir. Bunun da yargısal aktivizm ve meşruiyet tartışmasına yola açacağı her türlü izahtan varestedir" diye konuşmuştu.

Referandum süreciyle ilgili eleştirilerine de devam eden CHP lideri, Yüksek Seçim Kurulu'nun aldığı kararların kanunsuz olduğunu ve hiçbir yerde böyle bir sürecin meşru kabul edilemeyeceğini de sözlerine ekledi.

Telif hakkı DHA

AYM Başkanı: Mahkeme önünde 100 bin başvuru var

Ankara'da sabah saatlerinde bir konuşma yapan Arslan da 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen ve geçen hafta içerisinde üçüncü kez üç ay daha uzatılan olağanüstü hal (OHAL) döneminde çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameleri (KHK) denetleme yetkilerinin olmadığını söyledi.

Zühtü Arslan, AYM'nin 55'inci kuruluş yıldönümünde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, "Mahkememiz, açık anayasal hükmü dikkate alarak, OHAL KHK'larını denetleme yetkisine sahip olmadığına karar vermiştir. Diğer yandan Anayasa koyucunun söz konusu kararnamelere ilişkin yargısal denetimi, parlamento onayından sonra öngördüğü anlaşılmaktadır. Nitekim TBMM tarafından kabul edilerek, kanunlaşan bazı OHAL KHK'ları hakkında AYM'ye iptal davaları açılmış; bu davalarda ilk inceleme aşamaları tamamlanmış ve esas incelemeye geçilmiştir" dedi.

Arslan, 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından mahkemeye yapılan kişisel başvuruların sayısında artış olduğunu da sözlerine ekledi.

AYM Başkanı'nın konuşmasında verdiği bilgiye göre, 2016 yılında 15 Temmuz gününe kadar 12 bin 712 bireysel başvuru yapılırken, yılın son 5,5 ayında bu sayı beş kattan fazla artarak 68 binin üzerine çıktı.

Arslan ayrıca, 2017 yılının başlamasıyla birlikte de olağan dönemlerin üzerinde başvuru gelmeye devam ettiğini ve mahkemenin önünde şu an tam 101 bin 557 adet derdest başvuru olduğunu da ifade etti.

Hukuki anlamı olarak derdest, bir davanın görülmekte olması, yani devam ediyor olması anlamına geliyor.

Türkiye'de 2010 yılında yapılan anayasa değişiklikleriyle birlikte AYM'ye bireysel başvuru hakkı getirildi. Bireyler, Anayasa'da belirtilen hakların kamu gücüyle yapılan işlem nedeniyle ihlal edilmesi halinde konuyu AYM'ye götürebiliyor.

İlgili haberler