Şanlıurfa'da karakola havan mermisi atıldı, YPG ve Türk askeri yeniden çatıştı

Şanlıurfa'da havan mermili saldırı Telif hakkı DHA

Suriye'de silahlı Kürt güçleri Halk Savunma Birlikleri'nin (YPG) kontrolündeki Tel Abyad bölgesi yakınlarından, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesindeki hudut karakoluna iki havan mermisi atıldığı bildirildi.

Doğan Haber Ajansı (DHA), havan saldırısının ardından bölgenin ateş altına alınmasıyla, Türk askeri ile Suriye'deki silahlı YPG güçleri arasında çatışma çıktığını aktardı. DHA'nın haberinde, "Herhangi bir hasarın olmadığı bölgedeki askerlerin, atışın yapıldığı bölgeyi ateş altına almasıyla çıkan çatışmada, 3 YPG'li öldürüldü" denildi.

Anadolu Ajansı'na (AA) bilgi veren Vali Güngör Azim Tuna, ilk bilgilere göre saldırı sırasında Türkiye tarafında can kaybı yaşanmadığını kaydetti.

TSK'dan açıklama: YPG denetimindeki bölgelerden 13 ayrı saldırı

TSK'ya bağlı sınır birlikleri ile YPG arasında bir gün önce de çatışma çıkmıştı. Çatışmanın Mardin'in Suriye sınırındaki Kızıltepe İlçesi'nin karşısında bulunan Darbasiyah (Salkım) köyünde yaşandığı ifade edilmişti.

Türk Silahlı Kuvvetleri, son günlerde Suriye sınırında yaşanan hareketliliğe ilişkin de bir açıklama yaptı.

Açıklamaya göre, Irak'ın kuzeyindeki Sincar Dağı bölgesi ile Suriye'nin kuzeydoğusundaki Karaçok Dağı bölgesine düzenlenen hava harekâtı sonrası, "YPG'nin denetimindeki bölgelerden, 11 hudut karakoluna, 13 ayrı saldırı düzenlendi". Bu saldırılara misliyle karşılık verildiği belirtildi.

Telif hakkı DHA

Bu saldırılardan altısının Perşembe günü gerçekleştiği kaydedilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Sincar ve Karaçok Dağı bölgesindeki PYD/YPG/PKK unsurlarına yönelik olarak yapılan hava harekâtı sonrasında; Afrin bölgesinde 7 farklı Hudut Karakoluna 9 kez, Mardin/Kızıltepe bölgesinde 3 farklı Hudut Karakoluna 3 kez, Şanlıurfa/Akçakale'de bir Hudut Karakoluna bir kez olmak üzere, toplam 11 hudut karakoluna 13 kez silahlı saldırıda bulunulmuştur.

"Açık kaynaklarda; hain terör örgütünün saldırılarına karşılık olarak meşru müdafaa kapsamında yaptığımız misli ile mukabele atışları, Türkiye'nin saldırgan hareketleri olarak gösterilmeye çalışılmakta ve uluslararası kamuoyu yanlış yönlendirilmeye gayret edilmektedir."

ABD ve Rusya'dan tepkiler

Türkiye'nin hava operasyonları sonrası, hem ABD hem de Rusya kaygılarını dile getirmişti.

ABD'den yapılan açıklamalarda koalisyon güçlerinin Suriye'nin kuzeydoğusundaki Karaçok Dağı bölgesinde düzenlenen hava operasyonunun onaylanmadığı ifade edilmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise "Bu gibi adımlar Moskova'da endişe yaratıyor" demişti.

ABD, Kürt silahlı gücü YPG'yi IŞİD'e karşı savaşta önemli bir müttefik olarak görüyor ve YPG'yi Rakka operasyonunun kara harekatı kısmını yürütecek önemli bir unsur olarak kabul ediyor.

Türkiye ise YPG'yi PKK'nın Suriye'deki uzantısı olarak tanımlıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki açıklamalarında ABD'nin YPG ile işbirliğine tepki göstererek "Bir terör örgütüne karşı bir başka terör örgütünü kullanmak doğru değil" demişti.

İlgili Konular

İlgili haberler