Erdoğan'dan AB'ye: Sözünüzü tutun yoksa konuşacak bir şey kalmaz

Erdoğan Telif hakkı Reuters

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP'ye yeniden üye olduğu törende Erdoğan'dan AB'ye "Sözünüzü tutun yoksa görüşecek bir şey kalmaz" uyarısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, referandum sonrasında Avrupa Birliği yetkililerinden gelen açıklamalara tepki göstererek "Önce verdiğiniz sözleri tutacaksınız, aksi takdirde sizinle görüşecek bir şeyimiz kalmaz" dedi.

Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn, bugün Reuters'a verdiği röportajda Türkiye'nin referandumla birlikte AB perspektifinden uzaklaştığını söylemiş ve "Türkiye için AB rüyası şimdilik bitti" demişti.

'Suriye'nin kuzeyindekendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz'

Erdoğan AKP Genel Merkezi'ndeki konuşmasında Suriye politikasına da değindi ve Suriye'nin kuzeyindeki gelişmeler için "Başkasından bize destek yok, o zaman kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz" ifadesini kullandı.

Erdoğan, "Bizim bayrağımıza alternatif bir bayrak düşünülemez. Biz o paçavralara o niyetle bakanlara o niyetle bakmayız. PYD, YPG, onların Kuzey Suriye'deki hedeflerini biz kursağında bırakacağız" diye konuştu.

Üç yıl aradan sonra AKP üyesi olan Erdoğan, üyelik töreninin gerçekleşeceği AKP Genel Merkezi'ne ailesi ve torunlarıyla birlikte geldi.

Partinin kapısında Bakanlar Kurulu üyeleri ve AKP'li temsilciler Erdoğan'ı karşıladı.

Karşılamanın ardından partinin konferans salonunda üyelik töreni başladı.

Erdoğan: Aşkıma dönüyorum

Düzenlenen törende konuşan Erdoğan, "27 Ağustos 2014'te cumhurbaşkanlığı görevine seçilmem sebebiyle ayrılmak zorunda olduğum yuvama, sevdama, aşkıma bugün yeniden dönüyorum" dedi.

"Bu ayrılık bir resmi ayrılıktı. Aramızdaki mesafe mevzuat gereğiydi. Gönlümüz hep beraberdi. Gönüllere sınır çizmek, duvar örmek mümkün değildir" diyen Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

"AK Parti asırlar öncesinden başlamış kutlu bir yürüyüş ve davanın mirasını omuzlarında taşır demiştim. Yeri geldi biz milletimiz için gövdemizi siper ettik, yeri geldi millet bizim için gövdesini siper etti. 15 Temmuz bunun ispatıydı. Cumhurbaşkanı seçildiğimde 'Bu bir veda değil, başlangıçtır' demiş ve yeni dönemi Fatiha ile başlatmıştım."

Telif hakkı Reuters
Image caption Erdoğan AKP Genel Merkezi'ne girerken partililer tarafından karşılandı ve tebrik edildi.

'AK Parti siyaseti sosyal bilimler literatürüne girdi'

Erdoğan, başlattıkları siyasi hareketin literatüre girdiğini de söyleyerek şöyle konuştu:

"Sosyal bilimler literatürüne AK Parti siyaseti kavramı diye bir kavramı kazandırdığımıza inanıyorum, inanmasalar da gerçek bu. Bu artık var mı, var. Literatüre girdi mi, girdi. Davetimize katılmamaktan mecliste ayağa kalkmamaya kadar akıllarına gelen her türlü direnişi sergilediler. Akla hayale gelmeyecek saygısızlıklar sergilediler. Milletin kendi evine, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne sahip çıkması sayesinde kendilerine çeki düzen vermek zorunda kaldılar. Buraya gelmeyeceğini söyleyen kim varsa sonunda Beştepe'nin yolunu öğrendi."

Telif hakkı Getty Images
Image caption Erdoğan, ABD'nin ülkedeki Gülen okullarına yılda 750 milyon dolar ödediğini söyledi

'Acırsak acınacak hale gelebiliriz'

Fethullah Gülen yapılanması hakkında da konuşan Erdoğan, "Öyle veya böyle, bir gerçeği bilelim ki takiyyenin bu kadar başarılı yapıldığı başka bir örgüt yoktur. Acırsak acınacak hale gelebiliriz. Bu gerçeği görmemiz lazım" dedi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü hâl döneminde 150 bine yakın kişi görevden uzaklaştırılmış, 40 bin kişi de tutuklanmıştı.

Gülen hareketinin ABD yapılanmasına vurgu yapan Erdoğan, "ABD'deki okullardan yılda 750 milyon dolar kazanıyorlar. Parayı ABD devleti ödüyor. Bu soru işaretlerinin giderilmesi lazım" dedi.

Telif hakkı Reuters

'Ev sahibine hoş geldiniz demeye gerek yok'

Törende konuşan Başbakan Binali Yıldırım ise, "Özlemek sabretmektir, yılları, ayları, saatleri izlemektir, gelecekse beklenen, beklemek güzeldir" diye başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Cumhurbaşkanımız bugün yuvaya tekrar dönüyor. Kendisine hoş geldiniz, şeref verdiniz diyorum.

"Aslına bakarsanız ev sahibine hoş geldiniz demeye gerek yok. Bize bu yolu açan aziz milletime şükranlarımı sunuyorum. Milletin adamı, millete hizmetin adresine bugün dönüyor.

"Ağustos 2001'deki kadar sevinçliyiz. Milletin kurduğu, rotasını milletin verdiği AK Parti bugüne kadar milletin sözünden hiç çıkmadı.

"Millet partisini lideriyle buluşturmuştur. Mübarek olsun. Yeni bir heyecanla sayın Cumhurbaşkanımızı Genel Başkan Adayı olarak teklif edeceğiz. Şüphesiz kararı kongre delegelerimiz verecektir. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun.

"Biz her zaman bir erdemliler hareketi olduk. Değişmeyen tek şey sessiz devrimleri gerçekleştiren Erdoğan'ın milletin gönlündeki yeridir. AK Parti Cumhurbaşkanımızla, AK Parti'nin kaderi Türkiye'nin kaderiyle birleşti.

"MHP grubuna da teşekkür ediyorum. Allah birliğimizi, beraberliğimizi daim eylesin."

İlgili haberler