Yıldırım'dan ABD'ye tepki: PKK DEAŞ'a karşı kullanılmamalı

Suriye-Türkiye sınırında birlikte hareket eden ABD ve YPG askerleri Telif hakkı EPA
Image caption Suriye-Türkiye sınırında birlikte hareket eden ABD ve YPG askerleri

Başbakan Binali Yıldırım, ABD yönetiminin YPG'ye silah yardımına onay vermesine tepki gösterdi. Yıldırım, "Türkiye bölgede PKK'nın bir başka terör örgütü DEAŞ'a karşı kullanılmasına karşıdır" dedi.

YPG gelişmeyi 'tarihi karar' olarak değerlendirirken ABD'den gelen yeni açıklamada ise Türkiye'nin kaygılarının giderilmeye çalışılacağı belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump, Rakka operasyonu öncesi YPG'ye silah yardımı yapılmasını onaylamıştı. YPG'ye gönderilecek silahlar arasında ağır makinalı tüfekler ve zırhlı araçlar da bulunuyor.

Pentagon Sözcüsü Dana White, konu ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Dana White açıklamasında, "Koalisyon ortağımız Türkiye'nin güvenlik kaygılarının fazlasıyla farkındayız. Türkiye hükümetine ve halkına şu konularda güvence vermek isteriz: ABD, NATO müttefikini koruma ve yeni güvenlik risklerinin önünde geçme taahhüdünde bulunmaktadır" ifadelerini kullandı.

Yıldırım: Hassasiyetlerin dikkate alınması için Amerikan yönetiminin elinde imkan var

İngiltere ziyareti öncesi havaalanında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım YPG'ye yardımla ilgili şunları söyledi:

"Türkiye bölgede PKK'nın bir başka terör örgütü DEAŞ'a karşı kullanılmasına karşıdır. Bunu net bir şekilde muhataplarımıza söyledik. Bir terör örgütü kullanılarak başka bir terör örgütü yok edilemez. Sonra o terör örgütü de sizin başınıza bela olur.

Telif hakkı Reuters

"PKK'ya doğrudan veya dolaylı yoldan yardım anlamına gelecek girişimleri bizim kabul etmemiz mümkün değildir.

"Bu son karardaki açıklamalarında da esasen Türkiye'nin hassasiyetlerinin ciddiye alınacağının altı çizilmiştir.

"Türkiye'nin PKK terör örgütü konusundaki hassasiyetinin en üst düzeyde dikkate alınması için hala Amerikan yönetiminin elinde imkanlar olduğunu düşünüyoruz. Eğer aksi bir karar alırsa, bunun doğuracağı sonuçlar sadece Türkiye'yi bağlamaz, aynı zamanda Amerika için de olumsuz bir netice ortaya koyacaktır.

Çavuşoğlu: YPG'ye verilen her silah Türkiye için tehdittir

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da, Karadağ'da yaptığı açıklamada "YPG, PKK gibi terör örgütüdür, aralarında fark yoktur. YPG'ye verilen her silah Türkiye için tehdittir" dedi.

Telif hakkı Reuters

Çavuşoğlu şunları ekledi:

"Bizim bu konulardaki düşüncelerimizi Amerikan yönetimi çok iyi biliyor. Tüm konuları bu sayın cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın Washinton ziyareti sırasında Cumhurbaşkanımız ve Trump bizzat görüşecektir, değerlendireceklerdir.

"Bizim bugüne kadar paylaştığımız görüşleri, gerekçeleriyle beraber daha önce telefonda sayın cumhurbaşkanımız ve Trump daha önce defalarca görüşmüşlerdir, ilk defa yüz yüze görüşme imkanı olacaktır. Daha sonra, NATO kapsamında da görüşeceklerdir ama Washington ziyaretnde tüm bu düşünceleri, gerekçeleriyle beraber Trump ve muhataplarımızla paylaşacağız. Bizzat, sayın cumhurbaşkanımız bu konuları gündeme getirecektir".

Işık: YPG varsa Türkiye destek vermez

Milli Güvenlik Bakanı Fikri Işık, ABD'nin YPG'ye silah vermesinin başlı başına bir kriz olduğunu söyledi.

NTV'ye konuşan Fikri Işık "Bunun bölgede vahim sonuçlara neden olacağını biliyoruz. YPG unsurlarının katıldığı bir operasyona Türkiye'nin destek vermesini kimse beklememeli" diye konuştu.

ABD Savunma Bakanı ile yaptığı görüşmede "YPG/PYD ile yapılacak harekatın işleri zorlaştıracağını ifade ettiğini" de söyleyen Işık şunları söyledi:

"Sayın Mattis bu konuda Türkiye'ye güvence vermeye hazır olduklarını ifade ettiler. Bunun bölgede vahim sonuçlara yol açacağını biliyoruz."

Canikli: Temennimiz bu yanlış durdurulur

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ise, 'ABD'nin bu yanlışa dur diyeceğini umut ettiklerini' belirtti.

TV kanalı A Haber'e konuşan Canikli ise kararın kabul edilemeyeceğini söyledi:

"ABD'nin kendilerinin de terör örgütü olarak kabul ettiği gruba YPG üzerinden silah vermesi gerçeği değiştirmez, bunun kabul edilmesi mümkün değil. Türkiye devletinin geleceğini tehdit edecek şekilde terör örgütlerinin orada mevcudiyetini biz kabul edemeyiz.

Telif hakkı Reuters
Image caption YPG Rakka'yı çevrelemek amacıyla yürütülen operasyonda yer alıyor.

"Umut ediyoruz ki ABD yönetimi bu yanlışa dur diyecektir, bundan vazgeçecektir, böyle bir politika kimseye fayda sağlamaz, terör örgütleriyle aynı çuvala girilmez. Gerekli tüm diplomatik girişimleri yapıyoruz yapmaya devam edeceğiz. Temennimiz yeni ABD yönetimi tarafından bu yanlış durdurulur ve dostluğun gereği ne ise o yapılır".

ABD Savunma Bakanı: Türkiye'nin kaygılarını gidermeye çalışacağız

Öte yandan ABD Savunma Bakanı James Mattis ise, Litvanya gezisi sırasında Türkiye ile herhangi bir gerilimin üstesinden geleceklerinden emin olduğunu söyledi.

"Oluşabilecek herhangi bir kaygıyı gidermeye çalışacağız" diyen Mattis, "Güney sınırında güvenliği sağlamasına destek olmak için Türkiye ile çok yakından çalışacağız. Burası Avrupa'nın güney sınırı, biz de çok yakın bir şekilde bağlantıda olacağız" açıklamasında bulundu.

YPG: Tarihi bir karar

YPG'den yapılan açıklamada, ABD'nin yardım kararının 'tarihi' olduğu belirtildi.

YPG sözcüsü Redur Xelil, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, "Bu tarihi karardan sonra YPG, terörizme karşı verilen hızlı mücadelede, daha güçlü, daha etkili ve daha kararlı bir rol oynayacaktır" dedi.

Dün de PYD lideri Salih Müslim, ABD'nin YPG'ye yardımının doğal olduğunu söylemişti.

YPG'ye gönderilecek silahlar

BBC Washington Muhabiri Gary O'Donoghue, bir Pentagon kaynağının, YPG'ye mühümmat, hafif silahlar, makinalı tüfekler, ağır makinalı tüfekler, iş makineleri ve zırhlı araçlar gönderileceğini söylediğini aktardı.

BBC'ye konuşan kaynak, ABD'nin Rakka operasyonu sonrası YPG'ye verilan silahları "geri almak isteyeceğini" söyledi.

Aynı kaynak ABD'nin YPG'den istediği güvenceyi aldığını, Kürt güçlerin Rakka'nın IŞİD'den geri alınması sonrası kentten ayrılacaklarını ve şehrin yönetimini Araplara bırakacaklarını da sözlerine ekledi

Erdoğan gelecek hafta Trump'la görüşecek

ABD Savunma Bakanı James Mattis bugün Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile bir telefon görüşmesi yapmıştı.

James Mattis görüşme sonrası yaptığı açıklamada, "Amacımız Rakka'yı almak için Türklerle beraber çalışmak. Bunu nasıl yapacağımızı çözeceğiz" demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önümüzdeki hafta Washington'da ABD Başkanı Donald Trump ile görüşecek.

Telif hakkı EPA

Görüşme öncesi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Beyaz Saray'a gitmişlerdi.

Son olarak Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da ABD'ye gitti.

Heyet, Trump'ın danışmanı Herbert Raymond McMaster başkanlığındaki heyetle bir araya gelmişti.

Görüşmede Suriye ve Irak'taki gelişmeler, "terörle mücadele", ikili ilişkiler ve diğer güvenlik konularının ele alındığı bildirilmişti.

CHP: Cumhurbaşkanı ABD ziyaretini bir kez daha değerlendirmeli

Cumhuriyet Halk Partisi Sözcüsü Bülent Tezcan, ABD'nin kararının kabul edilebilir olmadığını söyledi.

Tezcan, "YPG'ye silah verilmesi Türkiye'nin büyük bir tehlikenin içine sokulması demektir. Cumhurbaşkanı'nın ABD ziyaretini YPG kararının ardından bir kere daha değerlendirmesi gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

İlgili haberler