Türkiye'den Almanya'ya iltica tepkisi

Almanya türkiye bayrak Telif hakkı Getty Images

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, hükümetin darbe girişiminden sorumlu tuttuğu Fethullah Gülen Cemaati ile bağlantılı kişilerin Almanya'ya yaptığı iltica taleplerine olumlu yanıt verilmesine tepki gösterdi.

"15 Temmuz hain darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ'yle bağlantılı bazı eski askeri personelin iltica başvurularının Almanya tarafından kabul edilmesini esefle karşılıyoruz" denilen açıklama, Almanya basınında çıkan haberlerin ardından geldi.

Alman Süddeutsche Zeitung gazetesi ile devlet televizyonları WDR ve NDR, Almanya'nın diplomatik pasaportu olan Türk vatandaşlarının iltica talebine olumlu yanıt verdiğine dair yayınlar yapmıştı.

Medyada çıkan haberlerde 414 askeri personelin, diplomatın, hakimin, üst düzey yetkilinin ve aile üyelerinin iltica başvurusunda bulunduğu öne sürüldü.

Alman İçişleri Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, diplomatik pasaportlu bazı Türk vatandaşlarının iltica başvurularının kabul edildiğini doğruladı, ancak sayı vermedi.

'Müttefiklik ruhuyla bağdaşmıyor'

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında ise şu ifadeler kullanıldı:

"Darbecilerin FETÖ bağlantılarını gösteren tüm kanıtlar ortadayken, Almanya'nın bu kararı, müttefiklik ruhuyla bağdaşmayan ve ülkelerimiz arasındaki çok boyutlu ilişkileri zedeleyen bir adım teşkil etmektedir.

"Alman makamları bu kararla, demokratik ilke ve değerler ile müttefikliğin gereklerini gözardı ederek, darbeci zihniyete müsamaha göstermiş ve kucak açmıştır.

"Almanya'nın, ilişkilerimizin köklü niteliğine ve güvenlik ve savunma alanındaki işbirliğimizin ruhuna aykırı olan bu kararını gözden geçirmesini ve ülkemizin, FETÖ dahil dünyanın en tehlikeli terör örgütleriyle eşzamanlı olarak yürütmekte olduğu mücadeleye gereken desteği vermesini bekliyoruz."

Telif hakkı AFP
Image caption Alman Die Welt gazetesinin Türkiye Muhabiri Deniz Yücel, Şubat ayında tutuklandı.

Almanya ve Türkiye arasındaki ilişkiler son dönemde gerilmişti.

Türk yetkililerin Almanya'da 16 Nisan'da düzenlenen referandum ile ilişkili toplantı taleplerine olumlu yanıt verilmemesi Türkiye hükümetinin tepkisine yol açmıştı.

Alman Die Welt gazetesinin Türkiye Muhabiri Deniz Yücel'in tutuklanması da Almanya'da tepki çekmişti.

İlgili Konular

İlgili haberler