Türkiye ile Rusya domates hariç ticaretteki engelleri kaldırıyor

TURKIYE RUSYA Telif hakkı Getty Images
Image caption Cumhurbaşkanı Erdoğan (solda) ve Rusya lideri Outin (sağda) son olarak Mayıs ayı başında Soçi'de görüşmüştü

Türkiye'nin Kasım 2015'te bir Rus savaş jetini düşürmesinin ardından Rusya'nın uyguladığı yaptırımlar sonucunda ticari ilişkilere getirilen engellerin kaldırılması için iki ülke ortak bir bildiriye imza attı. Ancak Rusya'nın domates ithalatına uygulananan kısıtlamaların kaldırmayacağı bildirildi.

Ortak bildiri, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkoviç tarafından imzalandı.

Anadolu Ajansı, bu bildirinin, ticari ve ekonomik ilişkilerin normalleştirilmesi ve geliştirilmesi, mevcut ticaret ve iş hacminin artırılması yönünde önemli bir adım olarak görüldüğünü bildirdi.

İmza töreni öncesinde Başbakan Binali Yıldırım ile Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatının (KEİ) 25'inci Kuruluş Yıldönümü Zirvesi için İstanbul'da bulunan Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev ikili bir görüşme gerçekleştirdi.

Rus haber ajansı TASS, Medvedev'in görüşmede Yıldırım'a domates ithalatına uygulanan kısıtlamaların yürürlükte kalacağını söylediğini bildirdi.

Reutes ajansına Mayıs ayı başında konuşan bir Rus yetkili de yerel üreticiye getirilen teşviklerden dolayı domates üzerindeki kısıtlamaların üç ile beş yıl boyunca "bir şekilde" yürürlükte kalacağını belirtti.

Türkiye'nin Rus savaş jetini düşürmesinin ardından Moskova yönetimi Devlet Başkanı Vladimir Putin'in imzasıyla Türkiye'ye yönelik bir dizi yaptırım uygulamaya koymuştu.

Söz konusu yaptırımlar neticesinde, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, iki ülke arasındaki ticaret hacmi krizin yaşandığı 2016'nın ilk 6 ayında bir önceki yıla göre yüzde 35 azalırken, Türkiye'yi ziyaret eden Rus turist sayısı da yüzde 87 düşmüştü.

İlgili Konular

İlgili haberler