İstanbul'un kedileri
Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

'Kedi sayesinde İstanbullulara aşık oldum'

Haber: Özge Özdemir

"Kedi, kediden öte bir şey İstanbul'da. Kedi, bütün İstanbul'un tarif edilmez karmaşası, kültürü, özgünlüğü ve özelliği ile ilgili bir şey…"

Bu sözler Türkiye'de 9 Haziran'da gösterime girecek olan 'Kedi' isimli belgeselden.

Sarı, Bengü, Aslan Parçası, Psikopat, Deniz, Gamsız, Duman…

Yedi tepeli şehrin, yedi kedisinin öyküsünü anlatıyor 'Kedi' belgeseli.

Yönetmenliğini Ceyda Torun'un yaptığı belgeselde hem kedilerin seviyesinden ve gözünden İstanbul'u görme şansına sahip oluyorsunuz hem de İstanbulluların ağzından kediler ile kurdukları ilişkiyi dinliyorsunuz.

Telif hakkı KEDİ

ABD'de gösterilen 'Kedi' hakkında Amerikan medyasında yazılanlara baktığınızda ise belgesele duyulan hayranlığı görmeniz mümkün.

'Kedi'yi 'büyüleyici' olarak tanımlayan New York Times'tan, belgeselin mutlaka izlenmesi gerektiğini söyleyen Variety'ye kadar Amerikan basınında yer alan çoğu yorum, İstanbulluların kedilerle kurduğu 'sevgi dolu' ilişkiye dikkati çekiyor.

ABD'de yaşayan yönetmen Torun, belgeselin çıkış noktasını anlatırken, "Çocukluğum İstanbul'da geçti. 11 yaşıma kadar İstanbul'daydım ve en yakın arkadaşlarım sokak kedileriydi. Dünyanın başka şehirlerinde yaşadıktan ve sokak kedilerinin eksikliğini hissettikten sonra çocuk olarak bu inanılmaz varlıklarla beraber vakit geçirmiş ve onlardan bir şeyler öğrenmiş olmak kendimi bana şanslı hissettiriyor" diyor.

'İnternette kedi rönesansı'

Nasıl ki kediler Türkiye'de sokaklarda görmeye alışkın olduğumuz için gündelik hayatımızın bir parçasıysa, aynı zamanda sanal alemin de vazgeçilmez bir unsuru konumundalar.

Milyonlarca defa izlenen kedi videolarından sosyal medyayı ele geçiren kedi görsellerine kadar kedilerin internette kurduğu saltanat kolay yıkılabilecekmiş gibi durmuyor.

Telif hakkı KEDİ
Image caption Yönetmen Ceyda Torun

BBC Türkçe'ye konuşan yönetmen Torun da belgeselin finansal açıdan fonlanabilmesini internette yaşanan bu 'kedi rönesansına' bağlıyor.

Torun, "10 yıl önce internette henüz kedilere karşı bu kadar büyük bir ilgi doğmamışken belgeseli yapamazdık" diyor.

'Kedi gibi bir film yapmaya çalıştım'

İstanbul'un kedilerle kurduğu ilişkinin dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmadığını vurgulayan Torun, en başta 35 kedinin hikayesiyle yola çıktıklarını, ancak daha sonra montajda bu hikayelerin yediye düştüğünü aktarıyor:

"Çekim süresince bir sürü profesör, hoca, düşünür, sanatçıyla konuştum ve onlarla sohbetlerim sonucu hikayelerin nasıl sıralanacağını bulmaya çalıştım, sonuçta kedi gibi bir film yapmaya çalıştım."

Telif hakkı KEDİ

'İstanbul'dan çok mutlu ayrıldım'

'Kedi'nin ABD'de yabancı dilde en çok izlenen üçüncü film olduğunu söyleyen Torun, belgeseli yaparken en çok insanların kediler ile kurduğu ilişkiden etkilendiğini ifade ediyor:

"Çekimlerin sonunda kediler sayesinde İstanbul'daki insanları ve kedilere bakan insanları tanıdım, kalpleri temiz, şefkat, merhamet dolu insanlar.

2,5 aylık çekimin sonunda o kadar mutlu bir şekilde ayrıldım ki İstanbul'dan, o güzel insanlarımız bizimle düşüncelerini paylaşan insanlar… İnanın filmde gördükleriniz binde biri bile değil.

Kendilerini sokak hayvanlarına adayan, büyük bir şekilde adamasa bile mama taşıyan, su veren insanlarımız çok. Bunu hatırlamak da, birbirimize hatırlatmak da çok güzel oldu."

'Zamanı unutuyoruz'

Torun'a göre kedilere düşkün olmamızın ve Kedi belgeselinin bu kadar beğeni uyandırmasının nedeni, kedilerin 'ebedi ve zamansız bir konu olmasından kaynaklanıyor: "Kedilere baktığımızda içinde varolduğumuz zamanı unutabiliyor ya da zamanın dışına çıkabiliyoruz.

Daha büyük bir zaman dilimini görebiliyor ve sıkıntılarımızı unutabiliyoruz. Biraz daha olumlu ve bizi aşan temaları hatırlamak bize çok iyi geliyor."

Telif hakkı KEDİ

'Kedi' belgeseli, çekim ekibinin neredeyse hiç uyumadan geçirdiği günlerin sonunda ortaya çıkan bir yapım.

Kiraladıkları ofisin balkonuna yavrulayan ya da kucaklarına ve omuzlarına çıkan kediler ile yakın ilişki kuran, kedileri yakalamak için çatılarda çekim yapan, yemek yerken bir anda ellerinde kameralarla çekime başlayan bir ekibin imza attığı bir belgesel…

Çekim sırasında kedilerin doğum yapmak için bir eve girme arzusu duyduğunu ya da ölürken sessiz bir yere çekildiklerini gözlemleyen Torun, çok keyifli bir şekilde geçen çekimin yine de kendisi için en önemli unsurunun 'insanlar' olduğunu söylüyor:

"Kediler sayesinde çok daha derin konuları konuşabildiğim İstanbullular, hepsine aşık oldum. Hepsi abilerim, ablalarım oldu; ona çok seviniyorum."

'Kedi' belgeselini ABD, Avrupa, Japonya ve Türkiye'de gösterilecek sinema salonlarında, YouTube Red üyesiyseniz YouTube'da, Kasım ayı itibariyle iTunes'ta izleyebilirsiniz.