İran Dışişleri Bakanı Zarif Ankara'da Katar krizini yorumladı: 'Endişe verici'

Muhammed Cevat Zarif Telif hakkı AFP

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif, Katar ve bazı Arap ülkeleri arasında kriz yaşanan bir dönemde Ankara'ya gitti. Zarif, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilecek.

Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Zarif, bölgede endişe verici gelişmeler yaşandığını söyledi.

Zarif, "Bu olaylarla ilgili Türkiye ile yakın görüş alışverişinde bulunmamıza ihtiyaç var" dedi.

İranlı bakan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile de bir araya geleceğini ve görüşmelerinde başta Suriye olmak üzere ikili ve bölgesel konuları değerlendireceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşam yaptığı açıklamada Katar'a karşı başlatılan yaptırımları "doğru bulmadıklarını" söylemişti. Erdoğan, "Körfez İşbirliği Konseyi üyelerinin kendi aralarındaki meseleleri karşılıklı diyalog yolu ile çözmesi en doğru yoldur" demişti.

Erdoğan, "Katar'ın bir terör zanlısı olarak tavsif edilmesini çok ağır bir itham olarak görüyorum" diye konuşmuştu.

'Tahran'daki saldırılar halkımızın teröre karşı duruşunu güçlendirecek'

Öte yandan, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif Ankara'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Tahran'da bugün düzenlenen ve Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün üstlendiği saldırılara da değindi.

"Bu saldırı halkımızın teröre karşı duruşunu daha da güçlendirecektir" diyen Zarif, güvenlik güçleri ve İran halkıyla bu tür saldırılara karşı her zaman karşı koyacaklarını söyledi.

İlgili Konular

İlgili haberler