Bir yanda destek, bir yanda tepki: CHP'nin 'Adalet Yürüyüşü'nün ilk etabı tamamlandı

KILICDAROGLU Telif hakkı AFP

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun 25 yıl hapis cezasına çarptırılarak tutuklanmasını protesto amacıyla Ankara'dan İstanbul'a başlattığı "Adalet Yürüyüşü"nün 20 kilometrelik ilk etabını tamamladı.

Kemal Kılıçdaroğlu, yürüyüşüne sabah saatlerinde Kızılay'daki Güvenpark'ta başladı. İlk etap, Eryaman Hipodromu'nda tamamlandı. CHP liderinin ve ona destek için birlikte yürüyen partililerin geceyi burada geçireceği belirtildi.

Ulus, Yenimahalle, Batıkent istikametinden Eryaman'a kadar yürüyen vatandaşlara, alanda kurulan çadırlarda su ve yemek verildi.

Yaklaşık 430 kilometrelik "Adalet Yürüyüşü"nün 20 günden uzun sürmesi bekleniyor. Her gün 20 kilometre yol kat edilmesi ve ulaşılan noktada konaklama yapılarak, ertesi sabah yola devam edilmesi planlanıyor.

Kılıçdaroğlu, ilk etabın tamamlanmasının ardından yaptığı açıklamada, bu yürüyüşü "bir şenlik" olarak tanımladı ve "Akşam burada konaklayacağız. Arkadaşlar fıkra anlatacaklar öyküler anlatacaklar şenlikli bir akşam olacak ben de arkadaşlarımla beraber olacağım" dedi.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
CHP'nin adalet yürüyüşü: 'Herkese eşit davranılmasını istiyoruz'

Kılıçdaroğlu'na farklı illerden CHP'liler destek verdi

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun geceyi ilk konaklamanın yapılacağı Hipodrom'da kurulan bir çadırda geçirmesi ve yürüyüşün Cuma sabahı TSİ 08.00'de yeniden başlaması öngörülüyor. Yürüyüşün ikinci durağı Ankara Kazan olacak.

Kılıçdaroğlu, sabah saatlerinde Güvenpark'tan yürüyüşüne başlamadan önce gazetecilere yaptığı açıklamada ise Türkiye'nin geleceği için hep birlikte mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

CHP lideri, "Kendi ülkemizde beraber, barış içinde yaşamak istiyoruz. Bir dikta yönetimiyle karşı karşıyayız. Bıçak kemiğe dayandı, yeter artık diyoruz. Bunun için yürüyüşümüze başlıyoruz. Bu ülkeye adalet ya gelecek, ya gelecek" dedi.

Yürüyüşün temel taleplerini de "adalet, demokrasi ve özgürlük" olarak sıralayan Kılıçdaroğlu, adaletin olmadığı bir ülkede devletin, barışın ve huzurun da olamayacağını sözlerine ekledi.

CHP liderinin yürüyüşüne yüzlerce kişi destek verdi. CHP il teşkilatları da birçok kentte Kılıçdaroğlu'na destek eylemleri düzenledi.

Bununla birlikte yürüyüş güzergahı üzerinde yürüyüşü protesto edenler de oldu. CHP'lilerin geçişi sırasında "Reis çok yaşa, Erdoğan çok yaşa" gibi sloganlar atan, çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu bir grup ile CHP'liler arasında kısa süreli bir arbede yaşandı.

Ancak yaşanan bu tarz gerilimler kısa süreli oldu.

Yürüyüş İstanbul'a varana kadar devam edecek

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) ait tırların durdurulmasıyla ilgili görüntülere ilişkin davada, görüntüleri eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Müdürü Can Dündar'a vermekle suçlanıyordu.

Çarşamba günü gizli yapılan ve izleyici alınmayan duruşmada kararını açıklayan mahkeme, Berberoğlu'nu "devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal ve askeri casusluk maksadıyla açıklamak" suçundan 25 yıl hapis cezasına çarptırdı ve tutuklanmasına karar verdi.

Duruşmada hazır bulunan Berberoğlu, tutuklanarak İstanbul'daki Maltepe Cezaevi'ne gönderildi.

BBC Türkçe'ye konuşan CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, İstanbul'a varmadan Adalet Yürüyüşü'nü sonlandırmayacaklarını açıkladı. Yürüyüşün İstanbul'daki bitiş noktasının Maltepe Cezaevi olması planlanıyor.

Yürüyüşe tepkiler

Kılıçdaroğlu'nun "Adalet Yürüyüşü"ne hem destek veren hem de eleştiren açıklamalar geldi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP'yi "aceleyle ve önyargıyla" hareket etmekle suçladı.

Twitter üzerinden attığı mesajlarda Bahçeli, Berberoğlu hakkındaki hukuki sürecin tamamlanmadığını hatırlatarak, "CHP'nin, demokratik ve hukuk çemberinden taşmaması gerekirken, mal bulmuş mağribi gibi sokağa fırlayarak yürüyüşe geçmesi masumane değildir" dedi.

Bahçeli'nin sözlerine yanıt veren CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, yürüyüşün "son derece masum bir sivil itaatsizlik eylemi" olduğunu belirtti. Şeker, "Bu eylemde herkesin adalet ihtiyacını karşılamak adına bir partinin genel başkanı böyle bir eylem yapmak zorunda kalıyorsa, ülkeyi bu hale getirenler utansınlar. Bu ülkeyi bu hale getirilirken destek olan Devlet Bahçeli utansın ve düşünsün" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, de Bahçeli'nin açıklamasını "kimsenin ciddiye almayacağını" belirterek, yürüyüş sırasında kendilerini Bozkurt işareti yaparak destekleyen yüzler kişi olduğunu ifade etti.

MHP'de muhalif kanadı temsil eden Merak Akşener ise ana muhalefet partisi liderinin "adalet" pankartı ile yürümek zorunda kaldığı bir ortamda "herkesin durup düşünmesi gerektiğini" ve huzur ile adaletin tesis edilmesi gerektiğini söyledi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, MİT tırlarıyla ilgili operasyonun "vatana ihanet" olduğunu ve bunun içinde yer alan herkesin yargılanması gerektiğini söyledi.

Ancak Şamil Tayyar, bununla birlikte Twitter mesajlarında yargı sürecinin çelişkilerle dolu olduğunu belirtti.

Tayyar, mahkemenin eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ü casusluktan aklayıp tahliye etmesine karşın aynı dosyadaki CHP'li vekili casusluktan suçlu bularak, tutukladığını ifade etti.

Tayyar, ayrıca AKP'ye "operasyon çekildiğini ve darbe senaryosuna zemin hazırlandığını" da öne sürdü ve daha sonra attığı mesajlarda da CHP'yi eleştirdi:

Berberoğlu'nun itirazı reddedildi

Berberoğlu'nun cezaevine konulmasıyla birlikte tutuklu milletvekillerinin sayısı 12'ye yükseldi.

Berberoğlu, CHP'den tutuklanan ilk milletvekili olurken, HDP'nin halen 11 milletvekili cezaevinde bulunuyor.

Diğer yandan, Berberoğlu'nun tutuklanmasına karar veren 14. Ağır Ceza Mahkemesi yapılan itirazı reddetti.

Berberoğlu'nun avukatlarından Yiğit Acar, BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada, "henüz dün tutuklama kararı vermiş bir heyetin bugün kararını değiştirmemesinin beklenen bir karar olduğunu" söyledi.

Telif hakkı Twitter
Image caption Enis Berberoğlu'nun avukatı Murat Ergün Twitter hesabından bu mesajı paylaştı.

Acar ayrıca, hukuki prosedüre göre tutukluğa itirazı bundan sonra bir üst mahkeme olan 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nin görüşeceğini ve karar vereceğini belirtiyor.

15. Ağır Ceza'nın bu itiraz ile ilgili Cuma günü karar vermesi bekleniyor.

İlgili Konular

İlgili haberler