İstanbul'da Onur Yürüyüşü'ne polis müdahalesi sonrası gözaltılar

AFP haber ajansı geçtiği bu fotoğrafında sivil giyimli bir polisin LGBTİ aktivistine tekme attığını belirtti. Telif hakkı AFP
Image caption AFP haber ajansı geçtiği bu fotoğrafında sivil giyimli bir polisin LGBTİ aktivistine tekme attığını belirtti.

Dünyanın dört bir tarafında kutlanan Onur Haftası kapsamında İstanbul'da düzenlenmek istenen LGBTİ Onur Yürüyüşü'ne polis izin vermedi.

Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi girişinde polis TOMA'lar ile geniş güvenlik önlemleri alırken yürüyüşü düzenlemek için gelenlere biber gazı ile müdahale edildi.

Telif hakkı EPA

AFP haber ajansı ve BBC'nin Türkiye muhabiri Mark Lowen, müdahaleler sırasında plastik merminin de kullanıldığını belirtti.

Doğan Haber Ajansı müdahaleler sırasında 35 kişinin gözaltına alındığını aktardı. Bunlar arasında LGBTİ yürüyüşüne karşı çıkan 7 kişi de bulunuyor.

Yürüyüşe karşı çıkan bu grup ile İstiklal Caddesi girişinde bekleyen LGBTİ'liler arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Polis araya girerek LGBTİ'lilere karşı çıkan 7 kişiyi gözaltına aldı.

Ajansa göre polis müdahalesini görüntülemeye çalışan AP kameramanı Bram Janssen, yanında pasaportu olmadığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Kameraman ekipmanlarıyla birlikte polisler tarafından gözaltı aracına götürüldü.

Yürüyüşü düzenleyen komite ise 22 kişinin gözaltına alındığı bilgisini geçti.

Gökkuşağı bayrağının kökeni nereye dayanıyor?

Telif hakkı EPA

Dünyanın birçok ülkesinde düzenlenen Onur Haftası etkinliklerinde LGBTİ ve eşcinsel bireylerin haklarına dikkat çekiliyor.

Türkiye'de ise bu yıl Onur Yürüyüşü üçüncü defa yasaklandı.

Türkiye'nin ilk LGBTİ korosundan 11 dilde şarkı

Telif hakkı Reuters

'Toplumun farklı kesimlerinden tepkiler'

İstanbul Valiliği internet sitesinden yaptığı duyuruda, 'toplumun farklı kesimlerinden çok ciddi tepkiler' geldiğini vurgulayarak yürüyüşe izin verilmeyeceğini belirtmişti:

"Valiliğimizce yapılan değerlendirme sonucunda, düzenlenmek istenen yürüyüşün başta katılımcılar olmak üzere vatandaşlarımızın ve gezi amacıyla bölgede bulunacak olan turistlerin güvenliği ve kamu düzeni gözetilerek anılan gün ve öncesi ve sonrasında toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlenmesine izin verilmeyecektir."

Telif hakkı EPA

Yürüyüşü düzenleyen organizasyon komitesi ise internet sitesinden yaptıkları duyuruda valilikten 'toplumu birleştirici, sağduyulu ve insan haklarına saygılı bir tutum' almasını talep ederek yürüyüşü düzenleyeceklerini söylemişti. Aynı zamanda yapılan duyuruda valilik açıklamasına da tepki gösterildi:

"Valilik açıklamasındaki 'toplumun farklı kesimlerinden çok ciddi tepki gösterildiği' ifadesi LGBTİ+'ların da bu toplumun bir parçası olduğu gerçeğini göz ardı etmekte, bundan da önemlisi nefret suçu işleyen grupların ve kişilerin tehditlerini "hassasiyet" adı altında meşrulaştırmaktadır."

Telif hakkı AFP

Bazı tişörtlere izin verilmedi

BBC'nin Türkiye muhabiri Mark Lowen, Twitter'dan İstiklal Caddesi'ne üzerinde 'Onur' (Pride) yazan tişört giyenlerin bile alınmadığını belirtti.

Image caption Mark Lowen: "Polis üzerinde 'onur' yazdığı için bir kişiyi tişörtünü çıkarmaya zorladı"

Twitter'da bir başka kadın aktivist ise tişörtünün üzerinde 'feminist' yazdığı için alana alınmadığını öne sürdü.

BBC Türkçe'den Selin Girit Cihangir'de de polis müdahalesinin görüldüğünü, aktivistlerin biber gazından kaçtığını yazdı.

Hollanda Başkonsolosluğu'na Gökkuşağı Bayrağı

Diğer yandan Hollanda'nın İstanbul Başkonsolosu Robert Schuddeboom, Onur Haftası etkinlikleri kapsamında konsolosluk binasına LGBTİ aktivistlerinin simge bayrağı olan gökkuşağı bayrağını asarkenki fotoğraflarını paylaştı.

İlgili Konular