ABD'ye uçuşlarda elektronik cihaz yasağı Çarşamba kalkıyor

New York Havalimanı

Kaynak, Getty Images

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ABD uçuşlarında uygulanan elektronik cihaz yasağının 5 Temmuz Çarşamba gününden itibaren kalkacağını açıkladı.

SHGM'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, "ABD uçuşlarında uygulanan tablet ve elektronik cihaz yasağı Çarşamba günü itibariyle kalkıyor" denildi.

Doğan Haber Ajansı, ABD'nin Ulaştırma Güvenlik İdaresi (TSA) ekiplerinin Atatürk Havalimanı'nda güvenlik kontrollerini tamamladıkları ve konuyla ilgili yasağın 5 Temmuz Çarşamba gününden itibaren kaldırılması için SHGM yetkililerine bilgi verdiğini aktardı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada yasağın kalkacağını söyleyerek, "Böylece Türk Hava Yolları ve Atatürk Havalimanı yasağın kalktığı ilk havalimanı ve havayolu olacak" ifadesini kullandı.

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi de attığı tweetinde yasağın kalkacağını duyurmuştu.

Ekşi aynı zamanda sosyal medya üzerinden benzer bir yasağı uygulayan İngiltere'ye de seslenerek yasağın kısa sürede kalkmasını beklediklerini söyledi.

Aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Emirates Havayolları da yasağın kalktığını duyurdu.

Yine Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Etihad Havayolları da yasağın Pazar günü kalktığını aktarmıştı.

ABD, 21 Mart'ta sekiz ayrı ülkeden yapılan uçak seferlerinde, kabinde cep telefonundan büyük elektronik cihazların taşınmasını geçici olarak yasaklamıştı.

Bu ülkelerin arasında Mısır, Ürdün, Kuveyt, Fas, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri vardı.

Yasağın ardından İngiltere de benzer bir uygulamayı başlattı. İngiltere'nin de yasağı kaldırıp kaldırmayacağı henüz bilinmiyor.

Kaynak, Getty Images