Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'tan Afrin açıklaması: Operasyon gerekirse Türkiye çekinmez

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Telif hakkı Reuters

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türkiye'nin gerek gördüğü takdirde Suriye'nin kuzeyindeki Afrin bölgesine operasyon yapmaktan çekinmeyeceğini söyledi.

TRT Haber'e konuşan Işık, "Türkiye kendisine yönelen her türlü tehdidi kaynağında imha hakkına ve gücüne sahiptir" dedi.

Işık, Rusya'nın Afrin'deki askeri varlığına ve Rus askerlerinin çekileceğine yönelik haberler ile ilgili olarak ise şu yorumu yaptı:

"Çok fazla askeri birlik yoktu, fazla değildi. Şimdi yavaş yavaş çekilme gibi bir durumları var ama henüz tam netleşmedi."

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ayrıca yakında Türk Silahlı Kuvvetleri'nde "FETÖ ile mücadele kapsamında" yeni ihraçların da yapılacağını belirtti.

Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yaklaşık 2 yılda 11 bine yakın terörist etkisiz hale getirildi. Şu anki mücadelede çok ciddi bir başarı var. En az sayıda şehit verilmesi için yoğun bir gayret içerisindeyiz. Teknolojik imkanlarla askerimizi destekliyoruz.

"Daha fazla İHA kullanıyoruz. Silahlı Hürkuş'u bölgeye gönderdik. Askerimizle artık karşı karşıya gelmeye cesaret edemiyorlar. Türkiye'nin artık hiçbir santimetrekaresi terör örgütü için güvenli değildir. Operasyon yapılamayan yerler vardı. Şu anda Türkiye sınırları içinde operasyon yapamayız denilen hiçbir yer yok."

Telif hakkı Getty Images
Image caption Fikri Işık: S-400 büyük bir sistem. Bunların alınması pazardan domates almaya benzemiyor

'Hijyene dikkat edilmemiş'

Son dönemde orduda yaşanan gıda zehirlenmelerine de değinen Işık, "Şu an bütün sistemi gözden geçiren bir çalışma yapıyoruz. Hijyene, yemek pişirme şartlarına dikkat edilmemiş. Gıda kontrolü ile görevli 6 kişi açığa alındı, soruşturma sürüyor. EDOK Komutanlığı Kara Kuvvetli Komutanlığı ile bir çalışma başlattık. Malzeme ile ihale yapmayacağız. Mutfaklarımızı faaliyete geçireceğiz" ifadelerini kullandı.

Fikri Işık, zehirlenme vakaları için "yüzde 100 ortadan kalkar demek çok iddialı olur" derken, mevcut ihale sisteminin düşük fiyatı öne çıkarması nedeniyle merdivenaltı firmaların kolaylıkla ihale alabildiğini, yeni sistemde gıda kalitesi ve kontrolün de öne çıkarılacağını açıkladı.

'Zorunluluktan kaynaklanan' S-400'de karar aşaması

Milli Savunma Bakanı Işık ayrıca Rusya ile S-400 füze savunma sistemi alımı üzerine teknik çalışmaların bittiğini, nihai karar noktasına geldiklerini duyurdu.

"S-400 büyük bir sistem. Bunların alınması pazardan domates almaya benzemiyor, çok detaylı müzakereler ve teknik çalışmalar gerekiyordu, bunlar bitti" diyen Işık, NATO ülkelerinin savunma sistemlerini almayı tercih ettiklerini ancak şartların S-400 almayı dayattığını söyledi:

"Bizim bunları NATO'ya entegre etmemiz mümkün değil. Türkiye olarak bizim de birinci tercihimiz NATO üyesi ülkelerin ürettiği silahları alıp sisteme entegre etmek. Ama bu noktada ne ABD ne ABülkeleri bize anlayışlı davranmadı. Teklifleri rekabetçi olmaktan uzak ve teknoloji paylaşmayı içermiyordu.

"Türkiye için bir zorunluluktan kaynaklandı S-400 görüşmeleri. Acil ihtiyaçtan kaynaklanan bir alım.

"Ama asıl biz kendi ulusal hava savunma sistemimizi geliştirmeye başladık. Bu proje kapsamında Fransa ve İtalya ile işbirliği yapacağız, ABD ile de işbirliği yapma konusunu görüşüyoruz. Çok güçlü bir ekip oluşturduk. Bu ülkelerle işbirliği için prensip anlaşmasına vardık."

Telif hakkı AFP

'Katar'daki Türk üssü neden diğer dostlarımızı rahatsız ediyor?'

Körfez ülkelerinin Türkiye'nin Katar'daki askerlerini geri çekmesine yönelik talebiyle ilgili de konuşan Fikri Işık, "Buradaki Türk üssü diğer dostlarımızı neden rahatsız ettiğini anlamıyoruz. Katar'da ABD'nin üssü de var, neden Türkiye'ninki gündem maddeleri arasında?" dedi.

Işık, bölgede çok sayıda sorun varken Katar'la ilgili yeni bir sorunun kimseye fayda getirmeyeceğini de vurguladı.

Yunanistan'ın kargo gemisine müdahalesi

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin bağımsızlık referandumunun da yanlış olduğunu düşünen Işık, dün Yunanistan'ın uluslararası karasularında bir Türk kargo gemisine müdahalesi hakkında ise şöyle konuştu:

"Uluslararası sularda seyreden bir gemiye ateş açılmasının akılla mantıkla izahı olamaz. Sonra açıklama yaptılar, uyuşturucu vardı diye. Eğer öyle bir şey varsa hemen irtibata geç Türkiye'yle, birlikte operasyon yapalım.

"Ama iyi niyetli olmadığı açık Yunanistan'ın iç politikası bu ara çok sıkıntılı, muhtemelen onu perdelemek için yaptılar."

İlgili Konular