Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: Türkiye'nin askeri önlemleri savaş ilanı değil

ASKER Telif hakkı BULENT KILIC/AFP/Getty Images
Image caption Türk ordusu, Ağustos 2016'da Fırat Kalkanı Harekatı'nı başlatmış ve ÖSO güçleri ile birlikte Azez-Cerablus hattını El Bab'a kadar kontrol altına almıştı

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinden gelebilecek tehlikelere karşı hazırlık yaptığını ancak bu hazırlıkların savaş ilanı olmadığını söyledi.

Reuters haber ajansına konuşan Kurtulmuş bununla birlikte, Türkiye'nin Kürt grupların elindeki Afrin bölgesinden füze atanlara sessiz kalmayacağını belirtti.

ABD'nin YPG'ye silah yardımına da değinen Kurtulmuş, Orta Doğu'da daha önce silahlandırılan bir grubun bu silahlarını iade ettiğinin görülmediğini vurguladı.

Bu açıklamadan kısa süre önce de Suriye'de Kürt Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) silahlı kanadı Halk Savunma Birliklerinin (YPG) Komutanı Sipan Hemo, yine Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Türk ordusunun ülkenin kuzeybatısındaki Azez-Cerablus hattı yakınlarında konuşlandırılmasının "savaş ilanı" olduğunu öne sürmüştü.

Hemo, bu tarz askeri faaliyetlerin büyük bir çatışma riskini beraberinde getirdiğini söylemişti.

Hemo, Suriye'nin kuzeyinde Türkiye ile çatışma yaşanmasını bekleyip beklemediği sorusuna, "Türklerin hazırlığı savaş ilanı seviyesine ulaştı ve önümüzdeki günlerde gerçekten çatışmalar yaşanmasına neden olabilir" yanıtını vermiş, "Bu potansiyel saldırı ihtimaline karşı kayıtsız kalmayacağız" diye konuşmuştu.

Türk ordusu, Ağustos 2016'da başlattığı Fırat Kalkanı Herakatı'nda güneyde El Bab'a kadar ilerlemiş ve bu operasyonu tamamlamasının ardından Suriye'nin kuzeyinde Özgür Suriye Ordusu'na destek amaçlı asker konuşlandırmıştı.

YPG'nin Türkiye'ye güvenlik tehdidi oluşturduğunu savunan Ankara, geçtiğimiz haftalarda da Halep'in kuzeyine takviye kuvvet göndermişti.

Telif hakkı Reuters
Image caption Türkiye, YPG'yi PKK'nın bir kolu olarak görüyor ve "terör örgütü" olarak kabul ediyor.

Bakan Işık 'Gerekirse operasyondan çekinmeyiz' demişti

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Salı günkü açıklamasında Türkiye'nin gerek gördüğü takdirde Halep'in kuzeyinde Afrin bölgesinde operasyon yapmaktan çekinmeyeceğini söylemişti.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak da Afrin bölgesinin "terörden, teröristlerden, terör unsurlarından temizlenmesi gerektiğini" belirtmişti.

Türkiye, YPG'yi PKK'nın bir kolu olarak görüyor ve "terör örgütü" olarak kabul ediyor.

İlgili Konular

İlgili haberler