Erdoğan: Almanya konuşmama izin vermeyerek intihar ediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Telif hakkı Reuters

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'da düzenlenecek G20 zirvesi için yola çıkmadan önce Alman gazetesi Die Zeit'e röportaj verdi.

Almanya'da miting yapma talebine izin verilmemesine tepki gösteren Erdoğan, "Almanya konuşmama izin vermeyerek intihar ediyor" dedi. Erdoğan bu hatanın düzeltilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, 7-8 Temmuz'da Hamburg'da yapılacak G20 zirvesi için ülkelerine gelecek Erdoğan'ın Almanya'da kamuya açık alanlarda miting yapmak için başvuruda bulunduğunu ancak bunu uygun bulmadıklarını söylemişti.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın ise bu olumsuz cevaba tepki göstererek Avrupa'yı çifte standart uygulamakla suçlamıştı.

Erdoğan röportajında ayrıca Almanya ile Türkiye'nin birbirine ihtiyacı olduğunu da vurguladı; Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ise bir sorunu olmadığını söyledi.

'Almanya teröristleri koruyor demektir'

Hükümetin darbe girişiminden sorumlu tuttuğu Fethullah Gülen Terör Örgütü (FETÖ) destekçilerinin iade edilmesi gerektiğini ifade eden Erdoğan, "FETÖ destekçilerini iade etmediği sürece Almanya'yı teröristleri koruyan ülke olarak göreceğiz" açıklamasında bulundu.

En son Türk Dışişleri Bakanlığı, Almanya Federal Başbakanlık binası önünde açılan bir pankart yüzünden Almanya'ya nota verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz'in resimlerinin bulunduğu, "Bu arabayı kazanmak istiyor musun? O zaman diktatörlüğü öldür" yazılı bir pankart açılmıştı.

"Siyasi Güzellik Merkezi" adlı kuruluşun yaptığı eylemle ilgili olarak Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği, Alman Dışişleri Bakanlığına acil notuyla bir yazı gönderdi.

İlgili Konular