Başbakan Yıldırım: Avrupa Parlamentosu kararı yok hükmündedir

AVRUPA PARLAMENTOSU Telif hakkı Getty Images

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu, Avrupa Birliği (AB) Konseyi'ne Türkiye ile üyelik müzakerelerinin askıya alınmasını öneren raporu kabul etti. Türkiye karara sert tepki göstersdi. Başbakan Binali Yıldırım kararın "yok hükmünde olduğunu" söyledi.

Strasbourg'daki oturumda yapılan oylamada, Türkiye Raportörü Kati Piri'nin hazırladığı rapor 64'e karşı 477 oyla kabul edilirken, 97 üye de çekimser kaldı.

Raporda, Türkiye'de insan hakları ve demokrasi alanlarında görülen gerilemeye dikkat çekiliyor.

Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) dönemindeki uygulamaların, kamudan ihraçların ve basın özgürlüğünü tehlikeye atan adımların eleştirildiği raporda, Gümrük Birliği müzakerelerine siyasi kriter getirilmesi çağrısı da yapılıyor.

Tavsiye niteliğinde

AP'nin oyladığı bu yıllık Türkiye değerlendirme raporu tavsiye niteliğinde olup, bağlayıcılığı bulunmuyor.

Müzakerelerin dondurulması çağrısının AB liderlerinin oluşturduğu Avrupa Konseyi tarafından onaylanması gerekiyor.

AP, Kasım ayındaki Genel Kurulu'nda da müzakerelerin dondurulması çağrısı yapmış ancak bu tavsiye Aralık ayında toplanan AB Konseyi tarafından kabul görmemişti. Ancak Konsey, müzakerelerde yeni başlık açılmamasına karar vermişti. Türkiye, o dönemde de kararı kabul etmediğini ve raporun yok hükmünde olduğunu söylemişti.

Geçen ay içerisinde BBC Türkçe'ye konuşan AP Türkiye Raportörü Piri, Avrupa'nın kendi değerleri konusunda net bir tutum belirlemesi ve değerlerine sahip çıkması için müzakerelerin askıya alınmasında ısrarcı olduklarını söylemişti.

Telif hakkı TWITTER.COM/@JHahnEU

AB Bakanı Çelik: Raporu kabul etmiyoruz

AP kararının ardından bir açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım, bu raporun "yok hükmünde olduğunu" söyledi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik de söz konusu raporu kabul etmediklerini ve herhangi bir değerlendirme yapmadan iade edileceğini belirtti.

Çelik gazetecilere yaptığı açıklamada, "Objektif, güvenilir olmayan bir takım ifadeler içeriyor. Hiçbir bağlayıcılığı olamayan bir rapordur" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu da kararın "ilişkilerimize olumlu katkısının olmayacağının açık" olduğunu söyledi.

'Elimizin tersiyle itiyoruz'

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ise bu oylamadan birkaç saat önce de Ankara'da Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Çelik, katılım müzakereleri dışında sunulacak herhangi bir teklifin Türkiye ile AB arasındaki anlaşmalara ve şu ana kadar yürütülen ilişkilerin doğasına aykırı olduğunu söyledi.

Çelik, "Şöyle bir şey söz konusu değil: 'Türkiye ile AB arasında katılım müzakereleri olmasın, onun yerine terör, göç ya da diğer alanlarda güçlü bir iş birliği' şeklindeki tekliflerin hepsini elimizin tersiyle itiyoruz. Bu tekliflere kapı açanlar esasında birilerinin Avrupa projesini baltalamasına da kapı açıyorlar. Bunlar sağlıklı teklifler değil" diye konuştu.

Ancak Çelik, ileride bir gün Türkiye ya da 28 AB ülkesinin bu yönde bir karar vermesi halinde bu durumun değişebileceğini de ifade etti.

Türkiye ile AB katılım müzakerelerinde açılması öngörülen başlıkların yarısına yakını Avrupa Konseyi, Fransa ve Kıbrıs tarafında bloke edilmiş bulunuyor.

Katılım müzakerelerinde yaşanan tıkanıklık, AB çevrelerinde Türkiye ile güvenlik ve ekonomi alanlarda güçlü bir işbirliğinin yapıldığı üyelik dışı bir formülün gündeme getirilmesi çağrılarının yapılmasına neden oluyor.

Türkiye ile AB'nin bu yıl sonunda ya da 2018 başında Gümrük Birliği anlaşmasının revize edilmesi için masaya oturması bekleniyor.

Hahn: Türkiye'deki gelişmeleri göz ardı edemeyiz

Avrupa Komisyonu Üyesi Johannes Hahn da Ankara ziyaretinden hemen önce Twitter hesabına sabitlediği mesajda Türkiye'deki gelişmeleri göz ardı edemeyeceklerini söyledi.

Johannes Hahn, "Sırf karşılıklı fayda sağlayacak bir ilişki istediğimiz için Türkiye'deki kaygı verici gelişmeleri göz ardı edemeyiz ve etmeyeceğiz" dedi.

Hahn, daha sonra attığı mesajlarda da Çelik ile görüşmesini "yapıcı" olarak nitelendirdi ve ortak çıkarlar ile kaygıların "açık bir şekilde" ele alındığını ifade etti.

İlgili Konular

İlgili haberler