Erdoğan ve Merkel G20 Zirvesi öncesi görüştü

Erdoğan Merkel Telif hakkı AFP

Dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan 19 ülke ile Avrupa Birliği'ni (AB) bir araya getiren G20 Zirvesi bugün Almanya'nın Hamburg kentinde yoğun protestoların gölgesinde başladı.

Zirve'deki ana oturumların yanı sıra liderler pek çok ikili görüşme de gerçekleştiriyor. G20'ye katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirveden önce Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü.

Almanya'daki zirve aynı zamanda Berlin ile Ankara arasındaki ilişkilerin de gerilimli olduğu bir döneme denk geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Zirvesi öncesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü.

Dün akşam gerçekleşen bir saatlik görüşmeye, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, AB Bakanı Ömer Çelik, Enerji Bakanı Berat Albayrak ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı.

Telif hakkı Getty Images
Image caption Hamburg sokaklarinda Erdoğan, Putin ve Trump karşıtı afişler yer aldı.

'İkili ilişkilerin ele alınacağı yer G20 değil'

Görüşme sonrasında iki lider açıklama yapmadı. Merkel'in Sözcüsü Steffen Seibert, görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, "G20 Zirvesi, Almaya ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerinin ele alınacağı bir zirve değil" ifadelerini kullanmıştı.

DHA'da yer alan bir bilgiye göre, Bild gazetesinin adı açıklanmayan bir hükümet sözcüsüne dayandırdığı haberinde, görüşmede G20 ajandasının yanı sıra, Türkiye ile AB arasında sığınmacılar konusunda imzalanan Geri Kabul Anlaşması ile ikili ilişkilerin ele alındığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan G20 yolunda uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada ise, Berlin'in PKK ve Fethullah Gülen hareketi ile ilişkilerini dile getireceğini söylemişti.

Erdoğan ayrıca G20 Zirvesi'ne katılımın yanı sıra miting yapma talebine izin verilmemesine tepki göstermiş, "Almanya konuşmama izin vermeyerek intihar ediyor" demişti.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, G20 Zirvesi için ülkelerine gelecek Erdoğan'ın Almanya'da kamuya açık alanlarda miting yapmak için başvuruda bulunduğunu ancak bunu uygun bulmadıklarını söylemişti.

Almanya'nın Fethullah Gülen hareketiyle bağlantılı olduğu iddia edilen bazı kişileri Türkiye'ye iade etmemesi ve anayasa değişikliği referandumu öncesi Türk siyasetçilere ülkede kampanya yürütmelerine izin vermemesi, Ankara'da tepkiye yol aşmıştı.

Türkiye'de ise Alman Die Welt gazetesinin temsilcisi Deniz Yücel'in tutuklanması ve Türk istihbaratının Almanya'da izinsiz faaliyetler yürüttüğü suçlamaları Alman hükümetini kızdırmıştı.

Telif hakkı AFP

Zirvede ana gündem iklim değişikliği

İki gün sürecek zirvenin ana gündem maddesi, iklim değişikliğiyle mücadele. İklim değişikliğinin yanı sıra ekonomik büyüme, göç akını, terörle mücadele ve Kuzey Kore'nin füze denemesi konularının da masada olması bekleniyor.

Sokaklarda ise kapitalizm karşıtı protestolar başlamış durumda. Dün akşam G20 Zirvesi öncesi polis ve protestocular arasında çatışma çıktı. Protestocuların polise taş ve şişe attığı belirtilirken, polisin de göstericilere tazyizkli su kullandığı, onlarca polisin yaralandığı belirtiliyor.

Yoğun güvenlik önlemleri altında başlayan iki günlük zirve, küresel jeopolitik dengelerin değiştiği ve Amerika Birleşik Devletleri'nin "Önce Amerika" politikasının Avrupa ve Çin'i yakınlaştırdığı bir döneme denk geliyor.

İlgili Konular

İlgili haberler