Mustafa Altıoklar'a 15 Temmuz paylaşımlarından gözaltı kararı, gazeteci Yeliz Koray serbest

Mustafa Altıoklar Telif hakkı CNN Turk

Yönetmen Mustafa Altıoklar hakkında sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle gözaltı kararı çıkarıldı.

Anadolu Ajansı'nın (AA) haberine göre gözaltı kararı, İstanbul Cumhuriyet Başsvacılığı tarafından, Altıoklar'ın 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümündeki anma törenlerine ilişkin Twitter hesabından yaptığı incelemeleri incelenmesi sonucu alındı.

Mustafa Altıoklar 15 Temmuz'da Twitter'dan paylaştığı mesajlarda anma törenlerine tepki gösteriyordu.

Almanya'da Birgün gazetesine konuşan Altıoklar, "Eleştiriye kapalı bir toplum haline geldik. Herkesin aynı düşündüğü tek tip bir toplum yapısı isteniyor" dedi.

Yönetmen Altıoklar, "Yıllardan beri uyardığımız bir totaliter rejim bugün Türkiye'de gerçekleşiyor. Hukukun askıya alındığı bir toplumda gözaltı kararı beni şaşırtmadı. Tek tip elbiseler giydirilmek isteniyor. Bütün bunlar kötüye gidişatın bir işareti. Oysa Türkiye'nin yarısından fazlası bu hükümeti istemiyor. Kırk milyon insana bu tek tip kıyafetler nasıl giydirilecek? Umarım Türkiye bu süreci kazasız belasız en kısa sürede atlatır" diye konuştu.

Yeliz Koray adli kontrol şartıyla serbest

15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümüne ilişkin yazdığı köşe yazısı nedeniyle gözaltına alınan Kocaeli Koz Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Yeliz Koray da adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Telif hakkı Kocaeli Gazetesi

Yeliz Koray, 'Yerim Destanınızı' başlıklı köşe yazısında Türkiye tarihindeki savaşlarla karşılaştırma yaparak 15 Temmuz darbe girişiminin önlenmesinin 'destan' olarak nitelendirilmesine tepki göstermişti.

15 Temmuz gecesi gözaltına alınan Koray, Kocaeli Adlilyesi'nde, anayasal düzene karşı işlenmiş suçlarla ilgili savcıya ifade verdikten sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre Yeliz Koray köşe yazısı nedeniyle gözaltına alındığını belirterek, "Yazı sebebi ile gözaltına alındım. Sayın savcımıza ifade verdim. Adli kontrol şartı ile serbest kaldım. Adalete güveniyorum" dedi.

İlgili haberler