Merkel: Türkiye'ye silah satışının tamamen yasaklanmasına karşıyım

Almanya Başbakanı Angela Merkel

Kaynak, Getty

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Alman yayın kuruluşu NDR'ye verdiği söyleşide NATO'da müttefik oldukları Türkiye'ye silah satışının tamamen yasaklanmaması gerektiğini söyledi.

Merkel, Türkiye'ye daha sert bir seyahat uyarısı yayınlamaya gerek olmadığını da belirtti.

Dün akşam bir açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye'ye silah ihracatının büyük kısmını dondurduklarını duyurmuştu.

Gabriel'in açıklamalarına ise Türkiye'den tepkiler geldi.

Reuters'ın haberine göre, Bakanı Sigmar Gabriel "(Silah ihracatına ilişkin) Türkiye'nin bize gönderdiği bütün büyük talepleri karşılamayı, ki bunların sayısı az değil, dondurduk" dedi.

Reuters kararın ülkedeki kötüye giden insan hakları durumu ve bozulan ilişkiler nedeniyle alındığını yazdı.

Açıklama, Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt'ın Pazartesi akşamı düzenlediği bir panel sırasında geldi.

Kaynak, Getty Images

Fotoğraf altı yazısı,

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel

Bakan Çelik: Bu, Avrupa'nın da güvenliğinde zaaf ortaya çıkarmaktır

Silah satışının büyük kısmının dondurulmasına yönelik Salı günü bir açıklama yapan AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ise Türkiye'ye silah satışının dondurulmasının "terörle mücadelesinde bir zaaf ortaya çıkarmak demek olduğunu söyledi.

Çelik, "Artık DEAŞ, PKK gibi örgütler Avrupa başkentlerinde de dolaşıyor. Bakın şu unutulmasın. Bizim burada verdiğimiz etkili mücadele ile Türkiye bir devlet olarak kendi sınırlarını koruyor. Ama aynı zamanda da Avrupa'nın güvenliğini ve sınırlarını koruyor. Dolayısıyla Türkiye'nin terörle mücadelesinde bir zaaf ortaya çıkarmak demek Almanya'nın ve Avrupa'nın da güvenliğinde bir zaaf ortaya çıkarmak demektir" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Alman mevkidaşının sözlerine ilişkin, "Bu tür yaklaşımlar esasen bizim kendi milli savunma sanayimizin güçlenmesine vesile oluyor. Bu anlamda yerli ve milli üretimi artırıyoruz her alanda. Kendi savaş uçağımızı, helikopterimizi üretiyoruz. Türkiye hiçbir zaman çaresiz değildir" dedi.

Kaynak, AFP

Fotoğraf altı yazısı,

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Çavuşoğlu aynı zamanda bu sözlerin bir dışişleri bakanına yakışmadığını, Merkel'in yaklaşımını daha doğru bulduklarını söyledi.

Gabriel: Silah gönderme yükümlülüğü var ama şu an mümkün değil

Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın sözcüsü Martin Schaefer, Pazartesi günü bir basın toplantısında Türkiye'de bu hafta sonu bir Alman çiftin gözaltına alındığını düşündüklerini söylemişti.

İktidardaki koalisyon ortağı Sosyal Demokratlar'ın (SPD) eski lideri olan Sigmur Gabriel ise eğer bir NATO üyesi talep ederse, Berlin'in silah göndermekle yükümlü olduğunu hatırlattı, ancak bunun şu an mümkün olmadığını söyledi.

Gabriel, silah ihracatının, uluslararası anlaşmalarla kabul edilmiş olması ya da silah yerine araç talebi olması gibi istisnai durumlarda mümkün olacağını söyledi.

Ankara ve Berlin arasındaki ilişkiler özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kötüleşti.

Türkiye, Almanya'yı darbe girişimcilerine kucak açmakla suçlarken, Almanya Türkiye'deki tutuklu çifte vatandaşların serbest bırakılmasını istiyor.

En son, her iki ülke karşılıklı olarak vatandaşlarına seyahat uyarısı yapmıştı.

Bunun üzerine Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türk vatandaşlarına Almanya'ya gelmeleri çağrısında bulundu.

Merkel, "Burada hiçbir gazeteci tutuklanmıyor. Gazeteciler gözaltına konmuyor. Burada ifade özgürlüğü ve kanunların üstünlüğü var. Bununla gurur duyuyorum" demişti.