İçişleri Bakanı Bakan Soylu'dan Hatun Tuğluk'un cenazesine saldırı açıklaması: İlgili gözaltılar başladı

SULEYMAN SOYLU

Kaynak, DHA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesinin defni sırasında yaşananlarla ilgili Çarşamba gününden bu yana bazı gözaltıların yapıldığını açıkladı.

Ankara'da gazetecilere konuşan Soylu, "Gerekli idari ve adli tatkikatlar da başladı, ilgili gözaltı işlemleri de başlamıştır" dedi.

Soylu, dünden beri gözaltına alınanlar olduğunu belirtti ancak daha fazla detaya girmedi.

Tuğluk'un annesinin cenaze töreni sırasında toplanan bir grup mezarlığa saldırmış ve bunun üzerine aile, Hatun Tuğluk'un cenazesinin defnedildiği yerden çıkarılarak, morga götürülmesine karar vermişti. Hatun Tuğluk'un cenazesi, bugün defin için Tunceli'ye götürüldü.

Kaynak, DHA

HDP, yaşananları "ırkçı saldırı" olarak nitelendirirken, Ankara Valiliği de "20-25 kişilik bir grubun sataşma girişiminde" bulunduğunu açıkladı.

Soylu, yaşanan olaylardan dolayı üzüntü duyduklarını ve akşam saatlerinde Ankara Valisi Ercan Topaca ile mezarlığa gittiklerini belirtti.

Soylu, "Defin işleminin hemen akabinde gerçekleşen bu olaylar bizi üzmüştür. Valimizle biz olay yerine intikal ettik. Üzüntümüzü ortaya koyduk. Cenazenin orada defnedilmesini ifade ettik. Merhumenin ailesi, olan olaylar çerçevesinde 'bir değerlendirme yapalım' dediler. Tunceli'ye getirmek istediler" diye konuştu.

Bozdağ: Çok çirkin bir hadise

Daha erken saatlerde de Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesinin defni sırasında bir grubun düzenlediği saldırıyı kınadı.

Bozdağ, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamalarda, düzenlenen saldırıyı kabul etmenin mümkün olmadığını ifade etti ve "Çok çirkin bir hadise, saygısız ve ölçüsüz bir davranış söz konusu. Geleneklerimize inançlarımıza uygun olmayan bir davranış" dedi.

Bozdağ, "kabul edilemez" olarak nitelendirdiği bu eylemi 20-25 kişilik bir grubun yaptığını ve güvenlik güçlerinin de olaya hemen müdahale ettiklerini de sözlerine ekledi.

Ankara Valiliği: Adli ve idari işlem başlatıldı

Ankara Valiliği konuyla ilgili olarak Çarşamba gecesi geç saatlerde bir açıklama yaptı.

Açıklamada, 13/9/2017 tarihinde vefat eden eski Milletvekili Aysel Tuğluk'un annesi, merhume Hatun Tuğluk'un, İncek Mahallesi Mezarlığına defninde, 20-25 kişilik bir grubun sataşma girişimi meydana gelmiştir" denildi.

Güvenlik güçlerinin gerekli tedbirleri alarak bu grubu mezarlık dışına çıkardığını belirten Valilik, bu olay üzerine Tuğluk ailesinin buraya defin yapmaktan vazgeçtiğini ifade etti.

Açıklamada, "Bunun üzerine, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ile birlikte derhal mezarlık alanına intikal edilmiş ve alınan tedbirler gözden geçirilmiştir. Mezarlık alanında bulunan Milletvekilleri ve merhumenin ailesi ve yakınları ile görüşülüp, cenazenin defni konusunda ailenin alacağı kararın, uygulanması için her türlü tedbirinin alınacağı hususu kendilerine ifade edilmiştir" denildi.

Valiliğin defin işlemleri dahil her türlü yardımı yapacağı ve gerekli tedbirleri alacağının aktarıldığı açıklamada, yaşanan olayla ilgili adli ve idari işlem başlatıldığı da vurgulandı.