Cumhuriyet gazetesi davası: Kadri Gürsel tahliye edildi

Kadri Gürsel tahliye edildi Telif hakkı Getty Images

Cumhuriyet gazetesinin 18 çalışanı ve yöneticisinin de aralarında olduğu 20 kişi hakkındaki davanın 3. duruşmasında gazetenin yazarlarından Kadri Gürsel için tutuksuz yargılanma kararı çıktı.

Mmahkeme, Ahmet Şık, Akın Atalay, Murat Sabuncu, Emre İper ve Ahmet Kemal Aydoğdu'nun ise, tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Üçüncü duruşmada başka tahliye olmadı. Dava 31 Ekim 2017 tarihine ertelendi.

Geceyarısından sonra Silivri Cezaevi'nden tahliye edilen Kadri Gürsel, cezaevinin önünde bir konuşma yaptı. Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre Gürsel, "Bizi destekleyen herkese çok teşekkür ediyorum, bize bir kez daha dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu gösterdiler. Bu kamuoyu bu sayede oluştu. Geride bıraktığım dört arkadaşım adına da bunları size iletiyorum. Çok fazla sevinecek bir durum da yok. Haksız mesnetsiz suçlamalarla tutuklanan Cumhuriyet çalışanları söz konusu" diye konuştu.

İki gazeteye suç duyurusu

Öte yandan mahkemenin ara kararının beklendiği sıralarda sosyal medya hesapları üzerinden "Tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi" şeklinde tweet atan Akşam ve Star gazeteleri hakkında işlem başlatıldı.

Mahkeme başkanı Abdurrahman Orkun Dağ, "Bu durumu haber yapan kişiler kim ise ya da buradan karar sızdıran bir kişi var ise bunlar hakkında cezai işlem yapılacaktır. Bu kişilerin adamlıkla bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum" dedi.

Doğan Haber Ajansı'nda yer alan habere göre tutuklu sanıklardan Ahmet Şık ise bu aşamada şu açıklamaları yaptı:

"6 yıl önce beni Ergenekon'da suçladıklarında yine bu şekilde haberleri STV veriyordu. Ben bu oyunu gördüm. Ya sizin heyetinizden birisi, ya kalemden birisi bazı medya organlarına belge sunuyor. Ben gazeteciyim. Bana belge getirirlerse yazarım. Ben bu suç duyurusunu gazetelere yönelik değil, bu belgeyi sızdıranlara yapılmasının gerektiğini söylüyorum"

Mahkemenin, "savcılığın görüşünü mahkeme kararıymış gibi gösterdiği" belirtilen iki gazetenin sorumluları hakkında basın bürosu savcılığına suç duyurusunda bulunduğu açıklandı.

Telif hakkı Getty Images

Cumhuriyet gazetesi davasında yargılananlar:

Tutuklu yargılananlar
Akın Atalay Murat Sabuncu
Ahmet Şık Emre İper
Tutuksuz yargılananlar
Can Dündar Aydın Engin Hikmet Çetinkaya
Orhan Erinç Bülent Yener Günseli Özaltay
Turhan Günay Güray Öz Hakan Kara
Musa Kart Önder Çelik Bülent Utku
Mustafa Kemal Güngör Kadri Gürsel
Diğer sanıklar
İlhan Tanır Ahmet Kemal Aydoğdu (Tutuklu yargılanıyor)

İddianamede, Cumhuriyet gazetesinin yazar ve yöneticilerine 'silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme' ve 'hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma' suçlamaları yöneltiliyor.

Ayrıca gazetenin yayın politikasının son üç yıllık dönemde, bilhassa da 15 Temmuz darbe girişimine giden süreç ve sonrasında değişime uğradığı belirtiliyor.

İddianamede, gazetenin 'yıkıcı ve bölücü' haberlere imza atma, 'terör örgütleri liderlerinin ve yöneticilerinin şiddet çağrısı yapan açıklamalarına yer verme' ve 'terör örgütü liderlerini sevimli ve meşru gösterme' gibi suçlamalara da yer veriliyor.

Gazetenin 24 Temmuz'daki ilk duruşmasında sanıklardan karikatürist Musa Kart, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri Bülent Utku ve Önder Çelik, vakfın Danışma Kurulu Üyesi Avukat Mustafa Kemal Güngör, Okur Temsilcisi Güray Öz, köşe yazarı Hakan Kara ve Kitap Eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay tahliye edilmişti.

11 Eylül'deki ikinci duruşmada ise tahliye kararı çıkmamıştı.


İlgili Konular