Ankara'da kadınlar müftülerin nikah yetkisine ne diyor?
Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Ankara'da kadınlar müftülerin nikah yetkisine ne diyor?

Haber/Video: Fundanur Öztürk

Müftülere nikah yetkisi veren yasa tasarısının TBMM'de onaylanmasının ardından tartışmalar sürüyor.

Tasarı henüz yasalaşmadı. Kadın örgütleri tarafından özellkile büyükşehirlerde kamusal alanda düzenlenen itiraz eylemleri, artık 'yasanın geri çekilmesi' talebiyle devam ediyor.

Samsun Atakum'da 22 Ekim'de bir araya gelen kadınlar müftülük yasasının kadınların kazanılmış haklarına saldırı niteliğinde olduğu gerekçesiyle Çobanlı İskelesi karşısında açtıkları stantta imza topladı.

Eskişehirli kadınlar da aynı gün Eskişehir Demokratik Kadın Platformu'nun çağrısıyla bir araya geldi ve "Bu yasa Meclis'ten geçmiş olabilir ama kadınlardan geçmeyecek" diyerek kadın kürsüsü kurdu.

Tasarının yasalaşmasını takip eden günlerde kadınların yasaya karşı sokakta olduğu iller arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antakya da bulunuyor.

İzmir Kadın Platformu çağrısıyla hafta sonu Alsancak'ta buluşan kadınlar, müftülere nikah yetkisini kabul etmediklerini söyledi ve yasanın geri çekilmesi talebinde bulundu.

Ankara'da kadınlar ne düşünüyor?

Ankara'nın Ulus semtindeki tarihi Suluhan Çarşısı'nda BBC Türkçe'ye konuşan kadınlar ise birbirinden farklı görüşlere sahip.

Bazı kadınlar, müftülere verilen nikah yetkisi ile evlendirme işlemlerinin kolaylaşacağını savunan hükümet ile aynı görüşü paylaşıyor. Kadınlar özellikle kırsal kesimlerde müftülere erişimin daha kolay olacağını ve evlilik işlerinin hızlanacağını savunuyor.

Hükümet ayrıca evlilik şartlarını düzenleyen Medeni Kanun'da bir değişikliğe gidilmediğini, dolayısıyla müftülerin kıyacağı nikahın da aynı şartları gerektiren bir resmi nikah olacağını vurguluyor.

Müftülerin nikah kıymasını olumlu bir değişiklik olarak değerlendiren kadınlar da, müftülerin kıydığı nikah resmi nikah sayıldığı sürece sorun yaşanmayacağını savunuyor.

Müftülere verilen yetkiye şiddetle karşı çıkan kadınlar ise, kız çocuklarının küçük yaşta zorla evlendirilmesinin kolaylaşacağından endişe duyuyor ve laik değerlerden uzaklaşılmış bir yenilik olarak görüyor.

Kadınlar ayrıca isteğe göre belediyelerde ya da müftülüklerde nikah kıydırabilecek olmanın toplumda ikilik yaratacağını ve bu durumun kadınlara baskı olarak geri döneceğini savunuyor.

KADEM: Evlilik akdi yaygınlaşacak

Benzer fikir ayrılığı, tasarının tartışılmaya başlandığı günlerde kadın örgütleri arasında da yaşanmış, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) yasaya destek verdiğini duyurmuştu:

"Düzenlemenin, kimi kesimlerce resmi nikâh akdini ortadan kaldıran, dini nikâhı yeterli gören bir anlayışın yansıması olarak ileri sürülmesini şaşkınlıkla karşıladığımızı ifade etmek isteriz. Önerilen değişikliğin bilakis Medeni Kanun uyarınca gerçekleşecek evlilik akdinin yaygınlaşmasına ve kolaylaşmasına neden olacağı gerçeğinin dikkatlerden kaçırılmasını iyi niyetli bulmuyoruz."

"İmam nikahı ile resmi nikah ayrımı belirsizleşecek"

Halkevci Kadınlar ise, "İmam nikahı çocuk evlilikleri ve erkek çok eşliliğinin önünü açarken, mesnetsiz ve yersiz olan, imam nikahı ile resmi nikah arasındaki ayrımı belirsizleştiren düzenlemeleri sonuna kadar savunmaktır" diyerek KADEM'e tepki göstermişti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise, müftülere resmi nikâh hakkı veren yasada laikliğe aykırı bir durum olmadığını söylemişti:

"Laikliğe aykırı bir düzenleme değil. CHP üyelerinin yüzde 90'ı bunu ilk yapacaklar olanladır. Kanunların ruhu sosyal hayatın ruhuyla uyum sağlamalıdır. Vatandaşa zorluk çıkarmanın gereği yok, müftüler de kamu görevlileridir. Buna ancak memnun olmak lazım, kayıt dışılığı da ortadan kaldıracaktır, çok yerindedir."İlgili Konular