Erdoğan: FETÖ temsilcileriyle kurulan mahkemeler ülkemi mahkum edemez

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Telif hakkı DHA
Image caption Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın yargılandığı ve iş adamı Reza Zarrab'ın 3 gün boyunca itirafçı olarak ifade verdiği ABD'deki davayı değerlendirdi. Erdoğan, "Öyle sanal oluşturulan mahkemelerle, o FETÖ denilen alçağın uydurma temsilcileri ile kurulan mahkemeler asla benim ülkemi mahkum edemez'' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP'nin Kars 6. Olağan İl Kongresi öncesi kent meydanında halka hitap etti.

Erdoğan, "FETÖ alçağı nerede? Amerika'da. Demek ki bunu Amerika çok seviyor, o da Amerika'yı seviyor" dedi.

AKP İl Kongresi'nde zaman zaman "Vur vur inlesin, Amerika dinlesin" tezahüratları altında konuşan Erdoğan, ''250 şehidimiz olur, 2 bin 193 gazimiz olur ama birileri Amerika'ya gider, birileri Batı'nın değişik ülkelerine gider ama bu ülkenin asıl sahipleri burada kalır" ifadelerini kullandı.

"Biz buradayız, onlar nerede?" diye soran Erdoğan, daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kimisi Hans'ın, kimisi George'un kulu kölesi oluyor. Kimisi sahte kurulan mahkemelerde yargılanmak suretiyle güya benim ülkemi yargılamaya kalkıyor. Boşuna uğraşmayın. Öyle sanal oluşturulan mahkemelerle, o FETÖ denilen alçağın uydurma temsilcileri ile kurulan mahkemeler asla benim ülkemi mahkum edemez.''

Reza Zarrab Perşembe günkü ifadesinde, "Erdoğan ve Babacan, İran ile altın ticaretinin başlatılması talimatı verdi. Ziraat Bankası ve VakıfBank'a, benim ile ilgili işlemlerime yardımcı olmaları için de talimat verdiler" demişti.

Image caption Reza Zarrab

Kılıçdaroğlu: Erdoğan'a Salı gününe kadar süre veriyorum

Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Mersin'de yaptığı konuşmada, dava ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ve hükümeti eleştirdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, "Salı gününe kadar Erdoğan'a izin veriyorum. Zarrab'a devlet sırlarını kim teslim etti, çık anlat" dedi.

"Şimdi başımıza bir Zarrab belası çıktı" diye konuşan Kılıçdaroğlu, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Düne kadar 'Hayırsever bir adam' diyorlardı. Ne yapıyorlardı, devletin protokolüne dahil ediyorlardı. Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar Rıza Zarrab hep bir aradaydılar...

"Daha 16 Kasım'da ABD'ye 2 kez nota verdiler. Efendim Rıza Zarrab temiz bir adamdır, bunu bize verin. Ne oldu bu adamın hayatı? Rıza Zarrab bülbül gibi ötünce, Zarrab casustur, vatan hainidir... Düne kadar adamındı, kol kolaydın. Paraları alınca iyi, ötünce kötü."