BBC Arşivlerinde Türkiye: Hippiler İstanbul'da

BBC Arşivlerinde Türkiye: Hippiler İstanbul'da

Yayına hazırlayan: Mahmut Hamsici

BBC Arşivlerinde Türkiye programında bu kez, 1967 yılında hazırlanan ve Batı ülkelerinden gelip İstanbul'da konaklayan hippileri anlatan bir TV haberi var.

BBC muhabiri Tom Mangold'un hazırladığı haber paketinde hippilerden bazılarının ülkeye kullanmak veya satmak için uyuşturucu getirdiği, İngiltere Konsolosluğu'nun durumdan rahatsız olduğu, Türk güvenlik güçlerinin de bununla ilgili önemli mesai harcadığı belirtiliyor.

BBC Arşivlerinde Türkiye, BBC'nin 60 yıllık arşivlerini, ilk kez internet ortamında ve Türkçe alt yazılı olarak izleyicilerle paylaşıyor.

BBC Arşivlerinde Türkiye programıyla ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Program kapsamında ilk olarak 1970 yapımı "Atatürk: Türklerin Babası" belgeseli gösterildi. Belgeseli izlemek için tıklayın.

İkinci bölümde ise 1981'deki Atatürk Yılı kapsamında yapılan etkinlikler ve Atatürk tartışmasıyla ilgili bir TV paketi yayımlandı. İkinci bölümü bu linkten izleyebilirsiniz.

Üçüncü bölümde, BBC'nin 1958 yılında "Hellenic Cruise" (Helen Seyri) adlı belgesel serisi için çekilen ve ağırlıklı olarak kentteki tarihi yapılara odaklanan görüntüler yayımlandı. 1958 yılından İstanbul görüntülerini izlemek için tıklayın.

Dördüncü hafta ise 1975 yılında çocuk programı Blue Peter'ın İstanbul'la ilgili hazırladığı program yayınladı. Programı izlemek için tıklayın.