HDP, Hasip Kaplan'dan 'Demirtaş'ın yerine sakın bir Türk göz dikmesin' çıkışına tepki gösterdi

HASIP KAPLAN Telif hakkı DHA

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın Twitter hesabından akşam saatlerinde atılan bazı mesajlar partisinin tepkisini çekti.

Kaplan akşam saatlerinde attığı mesajda, "HDP kurultayında Demirtaş'ın yerine sakın bir Türk göz dikmesin, benim naçizane önerim, herkes haddini bilecek...!" yazdı.

Kaplan, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yerine gelmesi gereken ismin de bir Kürt olması gerektiğini ifade etti.

Kaplan ayrıca, "Bana bakın her türlü ırkçılar, Kürt halkının yüzde onbir oyunu alan bir partide ,Kürt halkının yüzde 12 iradesine saygınız yoksa,benimde binde dir iradenize saygım yok,terbiyenizini takının,yoksa çok daha aşır konuşurum" mesajını attı.

Hasip Kaplan, 2007 ve 2011 yıllarında yapılan genel seçimlerde Şırnak'tan bağımsız milletvekili olarak seçilmişti.

2011 seçimlerinin ardından Barış ve Demokrasi Partisi'ne (BDP) katılarak grup başkanvekili olan Kaplan, Nisan 2014'te de diğer BDP'li vekillerle beraber HDP'ye geçmişti.

HDP'den tepki

HDP, 11 Şubat'ta Ankara'da kurultay düzenliyor. Kurultay'da eş genel başkanlık seçimlerinin de yapılması öngörülüyor. Partinin Kasım 2016'dan bu yana Edirne Cezaevi'nde bulunan eşbaşkanı Demirtaş, kurultayda aday olmayacağını açıkladı.

Kaplan'ın mesajlarına HDP kurumsal hesabından tepki gösterdi.

HDP'nin hesabından atılan mesajda, "Hasip Kaplan Twitter hesabından yapılan ırkçı, ayrımcı ve ötekileştirici paylaşımların HDP anlayışı ve politikaları ile hiçbir ilgisi yoktur. Kınıyor ve ayıplıyoruz" denildi.

Kaplan'a bir tepki de HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir'den geldi.

Pir, "Sarhoşken söylenen her söz ayıkken mutlaka düşünülmüştür!!!" dedi.İlgili Konular