Muharrem İnce: Kaçak Saray'daki tarih cahiline haddini bildirmek için adayım

İnce Telif hakkı DHA

CHP'de genel başkanlığa adaylığını koyan Muharrem İnce bugün Ankara'da düzenlenen CHP Kurultayı'nda bir konuşma yaptı.

İnce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ÖSO mensuplarını Kuvayı Milliyecilere benzetmesini eleştirerek Erdoğan'a "tarih cahili" dedi.

Muharrem İnce, "ÖSO'culara ayda 300 dolar ödeniyor. Kuvayı Milliyecilerin ekmek alacak parası yoktu ekmek! Yemek almak için ceketlerini satıyorlardı. Sen ne hadle ÖSO'yu Kuvayı Milliyeyle karşılaştırıyorsun?" dedi ve ekledi:

"CHP yönetimi de bu tarih cahiline haddini bildiremiyor. Niye aday oluyorsun diye soranlara söylüyorum: Kaçak Saray'daki tarih cahiline haddini bildirmek için adayım."

Türkiye'nin niteliksiz göçmenlere kaldığı bir ülkeye döndüğünü söyleyen İnce, AKP'lilerin iktidardan düşünce ne olacağını bildiği için "ya iktidar ya ölüm" dediğini belitti:

"Şener Şen'in filmindeki gibi oldu, Avrupa Birliği'ne götüreceklerdi bizi, Ortadoğu bataklığına götürdüler. Çocuklarımızın geleceği Vahabi çöllerinde değildir, Vahabi kültüründe değildir. Yunus Emre'nin, Köroğlu'nun kültürüdür bizim."

"Çocuklarımıza dadanan sapık bir güruh ortalıkta cirit atıyor" diyen İnce, her gün yurtlarda tecavüzlerin yaşandığını ve bunların, devlet yöneticileri tarafından kollandığını söyledi.


BBC Türkçe'den Fundanur Öztürk, salondaki atmosferi aktarıyor:

Kurultay başladığından bu yana en coşkulu anlar, Muharrem İnce'nin konuşması sırasında yaşandı. Öyle ki İnce'nin sözleri defalarca salondan yükselen destek sloganlarıyla bölündü. İnce, genel başkan seçildiği takdirde 45 gün içinde parti içi tüzük değişikliği yapılacağını söyledi.

İnce'nin konuşması sürerken, salonun coşkusuna karşın delegelerin tepkisiz kaldığı gözlendi. Öyle ki İnce'yi destekleyen izleyiciler, birkaç defa delege sıralarına seslendi.

Kurultay sırasında yaşanan belki de en gergin an, İnce'nin Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'yla ilgili konuşması sırasında yaşandı.

İnce'nin Kılıçdaroğlu'nu 'ismi bile bilinmeyen' bir aday seçmekle eleştirdiği sırada salondan yuhalamalar yükselmeye başladı.

Fakat İnce, "Yuhalamak yok, yolsuzluk yapanları yuhalayın. Bizim genel başkanımız yanlış yapar ama haram yemez" diyerek susturdu.


'Kürtlerle beraber görünmeyelim diye siyaset yapılmaz'

Mevcut parti yönetimini eleştiren İnce, "Çocukların üzerine bomba yağdırılıyorsa Kürtlere sahip çıkmayayım demeyeceğiz. 12 yaşındaki Kürt çocuklara sahip çıkacağız" dedi ve ekledi:

"Mor Beyin tuzağına düşürülüp hapse atılan AKP milletvekilini de tek ziyaret eden kişi biz olduk, hapse atılan AKP milletvekiline de biz sahip çıkacağız."

"Enis Berberoğlu'nun hapiste olmasında CHP yönetiminin de payı var.

"İktidar bizi HDP ile aynı kefeye koyar diye korku. E, koysun. Kürtler doğru söyleyemez mi?

"Önce HDP'lileri hapse atarlar, sonra sıra bize gelir dedim.

"Gün gelir MHP gün gelir HDP doğru söyleyebilir, gün gelir AKP bile doğru söyleyebilir, pek görmüyoruz ama... Kürtlerle beraber görünmeyelim diye siyaset yapılmaz.

"Ben hayır oyu verdim ama MYK evet oyu verdi. O yüzden bu MYK'nın tamamen yenilenmesi lazım.

"Muhalefetin birini hapse attı, diğerini yanına çekti, CHP'den de böyle memnunlar. Biz memnun olmayacağız, hedefimiz yüzde 50 artı 1.

"Tüzüğü değiştirerek seçimi kaybeden bir adayın bir daha aday olamamasını sağlayacağız."


İlgili Konular