13 askerin yaşamını yitirdiği Zeytin Dalı Harekâtı 16'ıncı gününde

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Afrin'e Zeytin Dalı Harekatı 16'ıncı gününde. Telif hakkı AFP
Image caption Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Afrin'e Zeytin Dalı Harekâtı sürüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'nin kuzeyindeki Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Harekâtı'nda "şimdiye kadar 935 teröristin etkisiz hale getirildiğini" açıkladı. Erdoğan'ın açıklaması Papa Francesco'nun davetlisi olarak Roma ve Vatikan' yapacağı ziyaretlerin öncesinde geldi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Cumartesi öğlen saatlerinde bir askerin Afrin'deki çatışmalarda, bir askerin de Kilis'e düzenlenen saldırı sonucu yaşamını yitirdiğini duyurmuştu.

Tanktaki beş askerin kaybetmesi sonucu dünkü çatışmalarda hayatını kaybeden asker sayısı yediye yükselmişti.

Anadolu Ajansı'nın (AA) haberinde, Pazar günü "Afrin'in batısındaki Şeyh Hadid beldesine bağlı Hac Bilal köyü ve kentin kuzeyindeki Huruz Dağı'nın temizlendiği" bildirildi.

Telif hakkı AFP

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazartesi günü gerçekleşecek Roma ve Vatikan ziyaretleri öncesi İtalya La Stampa gazetesinin Afrin harekatına ilişkin sorularını da yanıtladı.

Erdoğan'ın ifadeleri şöyle:

"Harekat başladığından bu yana çok sayıda roket saldırısı neticesinde Hatay ve Kilis illerimizde bulunan 4 vatandaşımız şehit olmuş, 90 kişi de yaralanmıştır. 'Siviller öldürülüyor' şeklinde bizi suçlayan YPG terör örgütü birçok bölgede sivilleri canlı kalkan olarak kullanmaktadır"

"Ben teröristlere değil teröristlerin karşısında olanlara hitap ediyorum. Teröristlere ise Afrin'de hitap ettiğim gibi hitap ediyorum, çünkü onların anladığı dil, o dildir. Bundan sonra da yine aynı dille hitap edeceğim."


TSK, saldırıların ardından internet sitesinden yayınladığı bir açıklama ile harekatın başlangıcından bu yana kadar yaşamını yitiren askerlerin sayısını 13, yaralanan asker sayısını ise 57 olarak duyurmuştu.

Cumartesi günkü saldırılarda toplam yedi askerin hayatını kaybetmesi üzerine TSK şu açıklamayı yapmıştı:

"03 Şubat 2018 tarihinde, bir kahraman silah arkadaşımız PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü unsurları ile girilen çatışmada, bir kahraman silah arkadaşımız da Kilis hudut bölgesinde, aynı terör örgütü unsurları tarafından gerçekleştirilen saldırı sonucunda şehit olmuştur."

TSK, 1 Şubat'ta da Hakkari'nin Çukurca ilçesinde PKK tarafından düzenlenen saldırıda yaralanan 26 yaşındaki Piyade Sözleşmeli Er Muhammed Osman Akagündüz'ün de tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.