Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde 4 kişinin öldürüldüğü saldırı hakkında neler biliniyor?

ESKISEHIR

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde düzenlenen silahlı saldırıda aralarında dekan yardımcısının da bulunduğu 4 kişi yaşamını yitirdi.

Saldırıyı aynı üniversitede çalışan araştırma görevlisi Volkan Bayar'ın düzenlediği açıklandı.

Bayar gözaltına alınarak, emniyete götürüldü.

Şu ana kadar haber ajanslarının bildirdikleri, resmi açıklamalar ve görgü tanıklarının aktarımlarına göre bilinenleri 4 soruda derledik:

Eskişehir'deki saldırı nasıl oldu?

Görgü tanıklarının ifadesine göre, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde araştırma görevlisi olarak görev yapan Volkan Bayar, TSİ 15:00 sularında Meşelik Kampusu'na geldi ve 3. kata çıktı.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, Bayar'ın ilk etapta Eğitim Fakültesi dekanının odasına gittiğini ancak dekanın odada olmadığını söyledi.

Dekanın odasında olmadığını gören Bayar, ilk olarak burada bulunan Fakülte Sekreteri Fatih Özmutlu'yu vurarak öldürdü.

Gönen, Bayar'ın daha sonra Fakülte Dekan Yardımcısı Mikail Yalçın ile araştırma görevlileri Yasir Armağan ve Serdar Çağlak'ı öldürdüğünü, tabancasını beşinci bir kişiye daha doğrulttuğunu ancak silahın tutukluk yaptığını söyledi.

Bayar, elinde tabancayla binayı terk ettikten sonra güvenlikçiler tarafından takip edildi ve polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı.

Daha sonra da sorgusu için emniyete götürüldü.

Basında yer alan haberlere göre, Bayar, burada verdiği ifadesinde cinayetleri işlediğini itiraf etti ancak pişman olmadığını söyledi.

Fotoğraf altı yazısı,

Saldırganın araştırma görevlisi Volkan Bayar olduğu açıklandı

Saldırganın ilk ifadesi ne ?

Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak gazetecilere yaptığı açıklamada, 3 savcının soruşturmayı yürüttüğünü belirtti ve Zanlı Bayar'ın ilk ifadesini şöyle aktardı:

"Volkan B. hakkında kendisi ve eşi hakkında sözlü ve fiili saldırıda bulunulduğu iddiası ile Yasir Armağan tarafından şikayet edilmiş. Ve üniversite rektörlüğü tarafından hakkında idari soruşturma açılmış.

Yürütülen soruşturma kapsamında soruşturmacı bunların savunmasını almak üzere bir yazı yazıyor ve 19 Nisan'da şu odada bulunup, savunmanızı vermenizi rica ediyorum diyor. Bugün bu zarf eline geçince eşini de çağırıyor zarfı okuyor. Ve zarfı okuduktan sonra sinirlendiğini aşağıda otoparkta bulunan aracına inerek bulundurma ruhsatlı silahını alarak önce Yasir Armağan'ın odasına gelerek ateş ettiğini ve öldürdüğünü daha sonra da diğer odalara giderek olayı işlediğini ifade etmiş.

Bu bilgiyi açıklamak istedik. Çünkü olay çok farklı yönlere çekilmek isteniyor. Başta da belirttiğimiz gibi başsavcımız olaya el koydu. Olay tüm detaylarıyla birlikte ayrıntılı bir şekilde incelenmektedir. Üniversite rektörlüğümüz cenazeler için çalışma yapıyor. Olayı gerçekleştiren Volkan B'nin eşi de emniyet tarafından gözaltına alınmıştır."

Eğitim Fakültesi Dekanı Cemil Yücel de Periscope üzerinden saldırıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Yücel, "Arkadaşlar ben iyiyim. Saldırgan Volkan Bayar isimli araştırma görevlisi. Akli dengesi yerinde değil. Pek çok kişiyi şikayet eden bir insan" dedi.

Fotoğraf altı yazısı,

Eğitim Fakültesi Dekanı Cemil Yücel

Volkan Bayar hakkında neler biliniyor?

Gerek Vali Çakacak gerekse de Rektör Prof. Dr. Gönen, saldırının Eğitim Fakültesi Araştırma Görevlisi Volkan Bayar olduğunu açıkladı.

Üniversitenin web sitesinde yer alan özgeçmişine göre 1981 doğumlu olan Bayar, Gazi Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünden lisans derecesi aldı.

Yüksek lisans eğitimini ABD'deki Denver Üniversitesi'nde tamamlayan Bayar, Osmangazi Üniversitesi'nde eğitim programları ve öğretim ile eğitimde araştırma yöntemleri ve istatistik konularında doktora yapıyordu.

Bayar, Osmangazi Ünversitesi'ne Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nden geldi.

Fotoğraf altı yazısı,

Doç. Dr. Ayşe Aypay

Bayar ile ilgili ortaya hangi iddialar atıldı?

Rektör Prof. Dr. Hasan Gönen, Bayar'ın başka kişiler hakkında Gülen yapılanması mensubu oldukları yönünde iddialar ortaya attığını söyledi.

Prof. Dr. Hasan Gönen, kendisiyle ilgili başka personelin şikayeti üzerine yürütülen bir soruşturma olduğunu belirterek, "Soruşturmanın konusu bu araştırma görevlimizin, diğer şikâyet eden personelimizin FETÖ'cü (Fethullahçı Terör Örgütü) olmakla suçladığını ancak kendilerinin böyle bir şey olmadığı için şikâyette bulundular" dedi.

Hasan Gönen, "Kendisi hakkında soruşturmamız sürüyordu. Savcılık tarafından bize soruşturması aktarılmıştı. Soruşturması devam ediyordu, kendisi görevdeydi" diye konuştu.

Gönen ayrıca Bayar ile dekan arasında daha önce sözlü tartışmalar yaşandığını söyledi.

Aynı fakültenin öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ayşe Aypay ise Bayar hakkında sonra 1,5 yıldır defalarca şikayet dilekçesi verildiğini ancak bununla ilgili Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın ya da rektörlüğün herhangi bir işlem yapmadığını söyledi.

Bayar'ın rektörlük ve YÖK tarafından "korunduğunu" iddia eden Aypay, "Rektörlük, Volkan Bayar hakkında dilekçelerimizin sisteme girmemesi için memurlara talimat verdiler. Kavga dövüş işleme soktuk dilekçeler. Soktuk da ne oldu? Hiçbirine yanıt alamadık. Şimdi kim verecek 4 tane canın hesabını?" diye konuştu.

Aypay, eşinin, "tescilli FETÖ'cü" olarak nitelendirdiği Bayar'ın suçlamalarından dolayı 5,5 ay hapis yattığını iddia etti.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, Bayar, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından bölümündeki bazı akademisyenler hakkında Gülen Cemaati ile bağlantılı oldukları iddiasıyla ihbarda bulundu.

Savcılık, Bayar ve diğer başka isimlerden gelen ihbarları dikkate alarak 26'sı tutuklu 35 sanık hakkında dava açtı. Mayıs 2017'de yapılan ilk duruşmada Bayar tanık olarak dinlendi.

Bayar, aralarında tez danışmanı ve aynı zamanda Ayşe Aypay'ın eşi de olan Prof. Dr. Ahmet Aypay'ın da bulunduğu altı sanık hakkında ifade verdi. Bir süre cezaevinde kalan Aypay daha sonra bu davadan beraat etti.

Hürriyet'in haberinde, Bayar'ın ihbar ve iddialarının ardından ikinci bir grup akademisyen hakkında başka bir daha dava açıldı. Şubat ayında Bayar bu kez bu dava kapsamında tanık olarak dinlendi.