Seçim 2018: Cumhurbaşkanı adayları kimler oldu?

CUMHURBASKANLIGI

Kaynak, DHA

Türkiye, 24 Haziran Pazar günü yeni dönem milletvekillerini ve beş yıllığına görev yapacak cumhurbaşkanını seçmek üzere sandık başına gidiyor.

Hem milletvekili hem de cumhurbaşkanı aday listeleri kesinleşti.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Resmi Gazete'de yayınladığı cumhurbaşkanlığı kesin aday listesine göre, yarışın altı aday arasında geçmesi bekleniyor.

Bu isimler şöyle sıralanıyor:

Yapılan yeni düzenlemeler kapsamında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) grubu olan veya son genel seçimlerde geçerli oyların en az yüzde 5'ini alan siyasi partiler ve 100 bin seçmen cumhurbaşkanlığına aday gösterebiliyordu.

Erdoğan, İnce ve Demirtaş, siyasi partiler tarafından aday gösterilen üç isim olarak sıralanıyor.

Seçmenler tarafından aday gösterilen isimler ise Akşener, Karamollaoğlu ve Perinçek oldu. Akşener adaylığına destek için 250 binin, Karamollaoğlu 160 bin ve Perinçek de 110 binden fazla imza topladı.

Seçmenler tarafından aday gösterilmek için ise YSK'ya dört isim başvurmuştu. Gerekli imzayı toparlayamayan tek isim ise Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz oldu.

Adayların pusuladaki yerleri

Adayların seçim pusulasındaki sıralarının belirlenmesi için ise dün kura çekimi yapıldı.

Buna göre, birinci sırada Muharrem İnce, ikinci sırada Meral Akşener, üçüncü sırada Recep Tayyip Erdoğan, dördüncü sırada Selahattin Demirtaş, beşinci sırada Temel Karamollaoğlu ve altıncı sırada da Doğu Perinçek yer alacak.